Műhold lesi a kék vércséket
Az esemény mérföldkő lehet a madárvonulás-kutatásban. Az alig 130-180 grammos súlyú kék vércsékre eddig nem állt rendelkezésre műholdas nyomkövető, így a hazai kék vércsék vonulásáról és teleléséről gyakorlatilag semmit sem tudunk! Az esemény külön szenzációja, hogy az amerikai gyártó cég a világ legkisebb műholdas adóiból a sok jelentkező közül az első 8 darabot az MME-nek szállította le.
Az MME, több nemzeti park igazgatósággal együttműködve évek óta dolgozik a kék vércse védelmi programban az Európai Unió LIFE alapjának támogatásával. A 4 éves program célja a védett faj állományának megismerése és megőrzése, életmódjának feltérképezése.
A vonuló kék vércsék ősszel útra kelnek, hogy melegebb tájakon töltsék a hideg hónapokat. Az útvonalról, a hazai madarak telelő helyéről gyakorlatilag semmit sem tudunk. A műholdas adókat 8 madárra helyezzük fel, és segítségükkel követjük nyomon a tudomány számára eddig ismeretlen útjukat. Az 5 grammos miniatűr adókat az elkövetkező hetekben kerülnek felszerelésre a kiválasztott madarakra, 3 darab már gazdára lelt! A világ első műholdas adójával felszerelt kék vércséje Jázmin lett: a felnőtt tojó és a Kőrös Maros nemzeti Park területén él.
Az így nyert adatok várhatóan pontos információt szolgáltatnak majd a kék vércsék vonulási útvonalairól és telelőhelyéről, mely megnyitja az utat a szakemberek számára, hogy a kék vércse védelmi tevékenységet Európa más részeire és Afrikára is kiterjesszék. A vércsék tömeges éjszakázó helyeinek megismerésére különösen nagy szükség van, mert sajnos a nálunk fokozottan védett madarakat a tőlünk délebbre eső országokban illegálisan vadásszák.