Monitoron a kis orrszarvú
Rendben teltek az első napok a Fővárosi Állat- és Növénykert szerdán született kis orrszarvújának életében. A kicsi már az ellés napjának estéjén, 12 órával világra jövetele után természetes úton anyatejhez jutott, és Lulu azóta is rendesen táplálja. Így valószínűleg nem lesz szükség a cumisüvegre, mesterséges nevelésre. Bár a gondozók és az állatorvosok továbbra is csak a legszükségesebb teendők miatt közelítik meg a „szülőszobát”, és jobbára ők is csak monitoron követik nyomon az eseményeket, az előzetes megfigyelések alapján úgy tűnik, hogy ezúttal egy kis bikaborjú jött világra.
A szigorú állategészségügyi zárlat miatt a közönség közvetlenül még nem láthatja a félmázsás „apróságot”, ám a mai naptól – próbaképpen – megnyitották a Szavanna istállónak azt a részét, ahol a látogatótérben elhelyezett óriási plazmaképernyőn a látogatók nyomon követhetik, hogy éppen mi történik az orrszarvúistálló belsejében. Ugyanez a kép az Állatkert weboldaláról is elérhető, így az internetezők is láthatják az istálló belsejének valósidejű képét.
Az állatkerti szakemberek az elmúlt napokban rengetet gratulációt és szerencsekívánatot kaptak szerte az országból, és a világ minden tájáról. Az Állatkertek és Akváriumok Világszövetsége (WAZA) épp e héten, Ausztráliában tartott éves konferenciáján külön is kiemelték a kis orrszarvú világra jövetelének jelentőségét.
Mint ismeretes, Lulu mostani borja az első „krio-orrszarvú” a világon, azaz az első olyan rinocérosz borjú, amely mesterséges termékenyítés útján oly módon született, hogy a termékenyítéshez ún. kriokonzervált, azaz fagyasztva tartósított hímivarsejteket használtak fel. Rajta kívül egyébként csupán egyetlen orrszarvú él a világon, akinek a születése mesterséges termékenyítés nyomán következett be: Layla, aki ugyancsak Budapesten látta meg a napvilágot tavaly januárban. Az előző borjú esetében az Állatkert hím orrszarvújától, Easyboy-tól levett hímivarsejteket egyből felhasználták Lulu mesterséges termékenyítéséhez. A mostani esetben viszont Simba, az angliai Colchester állatkertjében élő hím az utód biológiai apja. A Simbától nyert hímivarsejteket felhasználás előtt három éven át mínusz 196 °C-on tárolták.
Fontos figyelmeztetés: Az istállóépület látogatócsarnoka – ahol az említett plazmaképernyő is helyet kapott - az állatházak mindenkori nyitva tartási idejében látogatható. Az anyaállat nyugtalansága esetén azonban az Állatkert fenntartja a jogot az előcsarnok lezárására.