Miből lesz pénz Paksra?
Az Energia Klub szerint Magyarországnak jelenleg sincs, és az elkövetkező években sem lesz pénze arra, hogy egy ekkora volumenű, kétes gazdaságosságú ötlethez anyagi forrást biztosítson. Sehol a világon nem épült még tisztán piaci alapon atomerőmű. A bankok már a pénzügyi válság előtt sem támogattak atomerőművi beruházásokat, miért gondolja a miniszterelnök, hogy a pénzügyi és gazdasági válság közepette ezt mégis megteszik?
"Ön azt mondta, hogy azért van szükség a paksi atomerőmű kapacitásának megduplázására, mert a gázválság bebizonyította, hogy csökkenteni kell az ország energiafüggőségét. Azonban az atomerőművek üzemanyagát Magyarország nem képes előállítani, azt csak külföldről - jelenleg Oroszországból - tudja beszerezni. Tehát a függőségünk egy új atomerőművel csak növekedne" - vélik a zöldek.
Az atomerőmű nagyaktivitású hulladékainak sorsáról Magyarországnak szintén nincs koncepciója, azokat jelenleg a paksi atomerőmű területén őrzik. Az atomszemét nemcsak ma, hanem a jövőben is problémát fog okozni, hiszen a több százezer évig szennyező kiégett fűtőelemek kezelése óriási kiadásokat hagy örökül unokáinkra.
Ha valóban a függőség csökkentés a cél, akkor miért nem a lakossági és intézményi gázfelhasználás csökkentésére írnak ki programokat, és alapvetően miért nem a megújuló energiaforrások terjedését segítik. Az Energia Klub szerint új energiapolitikára van szükség, amelynek kulcsa az energiahatékonyságban és a megújuló energiaforrásokban rejlik.
A kormány elsődlegesen az energiaellátás biztonságáért felel, nem feladata, hogy új erőműveket építsen. Azokon a területeken kell sürgősen lépni, ahol az államnak a legnagyobb mozgástere van. Olyan politikát kell folytatnia, amely a pazarlás fenntartása helyett növeli az energiahatékonyságot, és segíti a megújuló energiarendszerek elterjedését.