Mégis új faj lenne az indonéz hobbit?

Néhány tudós szerint újabb bizonyítékok igazolják, hogy az indonéziai „hobbitok" egy új emberi faj tagjai. Mások szerint egymás között szaporodó, bennszülött populáció végterméke az alig egy méteres, csimpánznyi méretű aggyal rendelkező valaha élt lény.

Az ősembertan történetének eddigi legnagyobb felfedezésének emlegették öt évvel ezelőtt a mindössze egyméteres testméretéről rögvest hobbitnak elnevezett lényt, akinek 8 ezer éves koponyáját 2003 szeptemberében találták meg egy indonéz szigeten.

Az indonéz szigetvilág esőerdeinek egy barlangjában fellelt ember négyszáz köbcentiméteres, azaz csimpánznyi méretű agya és termete ellenére törpeelefántokra és óriáspatkányokra vadászott, tutajt épített, kőszerszámokat készített, sőt valószínűleg beszélt is. A szigeten egy majdnem teljes, valószínűleg női csontváz került elő - koponyával, alsó állkapoccsal és a fogak többségével -, legalább hat másik egyedtől származó fogak és csontok társaságában. Az Ebu névre keresztelt hölgy legalább húsz évet élt. A csontok mellett jól megmunkált kőeszközt is találtak.

Már korábban felvetődött, hogy a Homo sapienstől gyökeresen eltérő, újonnan felfedezett emberfajról - a Jáva-sziget közelében található Flores-szigetről hivatalosan Homo floresiensisről - van szó, és nem a mai ember olyan, kis termetű változatáról, mint például a pigmeusok, akiknek agymérete megegyezik más mai emberekével. A Nature-ben most két újabb feltevés jelent meg az indonéz leletről.

William Jungers, az amerikai Stony Brook Egyetem munkatársa a hobbitok lábát elemezte. Szerinte hihetetlenül emberi, ugyanakkor hihetetlenül primitív. Sokkal primitívebb, mint az akkor élt embereké. Erre nem magyarázat, hogy elkülönülten éltek a szigeten. Eleanor Weston és Adrian Lister, a londoni Természettudományi Múzeum munkatársa szerint - az állatvilágból származó analógiák alapján - ugyancsak arra a következtetésre jutott, hogy egy új humán fajról van szó.
Kordos László paleontológusprofesszor ugyanakkor kitart korábbi véleménye mellett. Az indonéz lények szerinte jellegzetes, úgynevezett szigeti bennszülött populáció termékei. Hosszú időn át egymás között szaporodó, belterjes közösségről van szó. Az új faj felvetése csupán egy ötlet és nagyon jó üzlet.

A Homo sapiens 200 ezer évvel ezelőtt alakult ki, a vele egy időben élő neandervölgyiek 35-40 ezer évvel ezelőtt pusztultak ki. Azóta egy emberfajt ismerünk. A törpenövés kialakulása a természetben gyakori jelenség. A legutóbbi jégkorszak idején például Málta szigetén érdekes változások mentek végbe. A kis egyedszám miatt egymás között szaporodó, s így bizonyos tulajdonságokat felerősítő állatok között egyméteres törpeelefántok, törpevízilovak éltek.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.