Magyarok a bálnák nyomában
A magyar tengeri expedíciók történetében úttörő és egyedülálló vállalkozás célja, a világtenger legnagyobb húsevő ragadozójának, az akár 20 méteres hosszúságot és 40 tonnás testtömeget is elérő nagy ámbráscet (Physeter macrocephalus) életmódjának megfigyelése, tudományos adatgyűjtés az óceán egyik legtitokzatosabb cetféléjéről, valamint dokumentumfilm forgatása az ámbráscetekről, és az Azori-szigetek vizein honos más cetfajokról.
Az expedíció megszervezésének alapgondolatát az adta, hogy a közép-atlanti cetfajokról történő tudományos adatgyűjtéssel a résztvevők hozzájárulhatnak a tengeri táplálékláncban kiemelten fontos szerepet játszó cetpopuláció megmentéséhez, összhangban az ezzel kapcsolatos nemzetközi törekvésekkel. További céljuk annak demonstrálása, hogy egy tengerrel nem rendelkező ország is értékes közreműködő partnere lehet fontos nemzetközi tengerkutatási projekteknek, és ezen keresztül a globális természetvédelmi törekvéseknek.
Az Első Magyar Ámbráscet Expedíció szakmai személyzetét a cetkutatásban komoly tapasztalatokat szerzett magyar kutatók és az expedícióhoz csatlakozott önkéntesek alkotják. Az expedíció vezetője Kováts Kinga delfinkutató, a Kék Bolygó Egyesület elnöke, és az adriai cetek kutatásával foglalkozó Blue World Institute (Veli Losinj, Horvátország) munkatársa.
Az Első Magyar Ámbráscet Expedíció tudományos vezetője Pereszlényi Zsuzsanna tengerbiológus, cetkutató, a Tethys Researche Institute (Olaszország) vendégkutatója. A terepi adatgyűjtésben és a megfigyelések feldolgozásában Kovács Roland tengerbiológus, környezetvédelmi szakmérnök, hivatásos búvároktató is részt vesz. Az expedícióról dokumentumfilmet forgat a The Explorer Magazin hazánk egyik legelismertebb búvároperatőre, Sásdi Zsolt közreműködésével.
Sásdi Zsolt az idei évben a Pelagos 2011 International Sea Festival (Olaszország) nemzetközi versenyen pályamunkájával első, míg ugyancsak idén az Egyesült Államokban megrendezett Our World International Underwater Photo & Video Competttion-ön, öt kontinens búvároperatőreinek seregszemléjén második helyezést ért el.