Magyarok fejtették meg az üstökös titkát
A Rosetta ellenben tökéletes állapotban van, berendezései a vártnak megfelelően végzik munkájukat. Jelenleg 20 kilométerre halad az üstököstől, azért ilyen közel, hogy a tudósok feltérképezhessék a mag felszínét, illetve gáz-, por- és plazmamintákat gyűjthessenek. A Rosetta az első űrjármű, amely ilyen közelről figyelheti egy üstökös légkörének, majd csóvájának kialakulását - utóbbi kilométerek millióin át suhan az égitest magja mögött.
A Science magazinban megjelent beszámoló szerint a napszél (a Napból érkező töltött részecske áramlás) először áthatol az üstökös ritka légkörén, majd lassan megszületik a magnetoszféra.
A kutatók először figyelték meg ezt a folyamatot az első víz eredetű ionok észlelésétől egészen addig, amíg az atmoszféra elkezdte eltaszítani a napszelet. A megfigyelések során alacsony energiájú, az űrszonda közelében keletkezett ionok mellett olyanokat is láttak, amelyek messzebb, az üstökös előtt keletkeztek, és így már nagy sebességre gyorsította fel őket a napszéllel való kölcsönhatás. Az adatokból az ionok és a semleges atomok mennyisége is megbecsülhető.