Lusta egy dög ez a macskamaki, még a téli álmot is túltolja
A közhiedelemmel ellentétben, az állatok többsége valójában nem alszik téli álmot, csupán csökkentett üzemmódba kapcsol, szinte mozdulatlanná dermedve vegetál. Nem úgy a vastagfarkú törpe lemúrok, más néven közepes macskamakik.
Törpe lemúr Petra Lahann/Wikipedia/CC BY-SA 2.0 |
A Madagaszkáron élő Cheirogaleus medius egyedei a száraz évszakokban hetekig héderelnek nyugalmi állapotban (hibernációban) faodvakban, társaikkal összekuporodva. Ilyenkor az eős évszakokban a farkukban felhalmozott zsírt égetik el, de életfunkciójukat olyan alacsony szintre képesek csökkenteni, hogy szinte megdermednek.
Ebben az állapotukban vizsgálták a testhőmérsékletüket, szemmozgásukat, agyhullámaikat és légzésüket a Duke és a Hamburg Egyetem kutatói, akik a Royal Society Open Science szaklapban publikálták eredményeiket. A mutatókat aztán összevetették más lemúrfajok, illetve mókusok létfunkcióival.
Mint kiderült, a közepes macskamakik - az emlősök többségével ellentétben - hibernálóciójuk során néha tényleg bealszanak, jellemzően a rekkenő hőségben, fülledt faodvakban.
A kutatók két rokon fajjal is megismételték a kísérletet, ezek azonban kijöttek a hibernációból, mielőtt ténylegesen álomra szenderültek volna. Ugyanezt az eredményt kapták mókusok megfigyelése során is.