Lehetetlen helyen hancúroznak a bolygóbébik
Gyorsabban fejlődnek a bolygók, mint hittük. Az ALMA távcsővel egy fiatal csillag, a HL Tauri környezetét vizsgálva jöttek rá a csillagászok, hogy valószínűleg át kell gondolnunk a bolygókeletkezési elméleteinket.
Egy tajvani–japán kutatócsoport két rést fedezett fel a csillagot körülvevő gáz- és porkorongban, amelyeket a napjuk körül keringő ifjú bolygók vájhattak ki pályájuk során. A sötét rések átmérője 28, illetve 69 csillagászati egység.
Egyes kutatók megkérdőjelezik, hogy egy ilyen fiatal – alig egymillió éves – csillag körül egyáltalán létezhetnek planéták, hiszen az elfogadott bolygókeletkezési elméletek szerint ez a folyamat ennél jóval lassabb. Jelenlegi ismereteink szerint több tízmillió évbe telhet, mire egy protoplanetáris gáz- és porkorongban létrejöhet egy bolygó.
Az ALMA érzékeny műszereivel végzett megfigyelések viszont megerősítették, hogy legalább két bolygóbébi kering a HL Tauri körül.
„Lehetetlen” rések a HL Tauri körüli por- és gázgyűrűben ALMA (ESO/NAOJ/NRAO) |
„Az eredményeink arra utalnak, hogy a bolygók sokkal korábban kifejlődhetnek, mint hittük” – idézte a Phys.org Hsi-Wei Yen kutatásvezetőt.