Lefilmezték a Napon tátongó gigantikus fekete lyukat
A NASA napkutató obszervatóriuma (Solar Dynamics Observatory) levideózta a Napon keletkezett óriási sötét területet, egy úgynevezett koronális lyukat.
A jelenséget május 17-19 között filmezték le, a közzétett hamisszínes videón jól kivehető a légköri képződmény turbulenciája.
Dark area on sun's upper half, known as a coronal hole, seen by a @NASASunEarth observatory: https://t.co/M8sKKVlxKr pic.twitter.com/PWcOA5WjrF
— NASA (@NASA) 2016. május 26.
A koronális lyukak alacsony sűrűségű területek a csillag "légkörében", azaz koronájában. Mivel aránylag kevés anyagot tartalmaznak, a hőmérsékletük is jóval alacsonyabb, mint a környezetüké - ezért látszanak feketének.
A koronális lyukak csak extrém ultraibolya fénytartományban vehetőek ki, ezért is látszik lilának a Nap a felvételen.
A jelenség megfigyelése a NASA tájékoztatása szerint azért is fontos, mert ezáltal jobban megérthetjük az űridőjárást a Föld szomszédságában, ami a bolygónk körül keringő űreszközökre és űrhajósokra is hatással lehet. A jelenség megértése tehát jól felfogott érdekünk, kiváltképp, hogy ezek a lyukak nagy sebességű részecskék forrásai is, melyek háromszor gyorsabban érhetik el a Földet, mint az átlagos napszél.
A lyukak keletkezését továbbra is homály fedi, az űrkutatók szerint központi csillagunk mágneses erővonalainak "fodrozódásaival" állhatnak összefüggésben. Alapesetben ezek az erővonalak hurokszerűen kunkorodnak vissza a korona irányába, míg a lyukak körüli erővonalak ostorként csapnak ki a csillagból az űrbe.