Lecsúsztunk a spam-toplista csúcsáról
A MessageLabs júliusi felmérése szerint, miközben az utóbbi három hónapban sorra hazánk vezette a nemzetközi spam-ranglistát, júliusban Luxemburg került az első helyre, itt ugyanis az összes e-mail forgalom 93,5 százaléka volt spam levél. Magyarország jelenleg ezüstérmes pozícióban van, ami azonban még mindig azt jelenti, hogy a levélszemét-arányt tekintve jóval a világátlag felett teljesítünk.
Idehaza júliusban az e-mail forgalom 93 százaléka volt kéretlen üzenet. Ez mutat ugyan némi csökkenést a korábban mért eredményekhez képest, azonban még így is jóval a nemzetközi átlagnak számító 88,9 százalék fölött vagyunk.
A felmérésből az is kiderül, hogy az elmúlt hónapokban hihetetlen mértékben megnövekedett a rövidített hiperlinket tartalmazó spamek aránya. Míg tavaly július 28-án több mint 10 milliárd rövidített linket tartalmazó levélszemetet észleltek a MessageLabs szűrői világszerte, addig áprilisra ez a szám megduplázódott, és elérte a 23,4 milliárdot. Elsősorban a Twitter terjedésével váltak különösen népszerűvé a különböző linkrövidítő szolgáltatások, itt ugyanis mindössze 140 karakter áll rendelkezésünkre az üzenetküldéshez (a felhasználó pedig a levél átfutásakor nehezen tudja megállapítani, hogy a rövidített link egy törvényes oldalra, vagy egy fertőzött webhelyre mutat-e.)
A szűrők júliusban egy új adathalász károkozót is észleltek, amely a PDF olvasó program frissítését használja csalinak. A támadások főként az áldozatok hitelkártya adatainak megszerzését célozzák. 2010 júliusáig a MessageLabs szűrői több mint 26 000 ilyen károkozót blokkoltak. A felmérés átlagosan napi 4425 új károkozó weboldalról számolt be, ami 176,9 százalékos emelkedést jelent egy hónapon belül.