Kritikus tömeg
A nagyobb zöldteher abból fakad, hogy a nagy test etetése több élelmet igényel, mint a kisebbé. A túlsúlyosak több húst, tejet, kenyeret, vizet fogyasztanak az átlagosnál, tehát az ökológiai lábnyomuk is jóval nagyobb. A lábnyomot tovább növeli, hogy a nagyobb súly miatt a túlsúlyosak gyaloglás helyett szívesebben utaznak autóval.
Sokat esznek, nem mozognak, ezzel duplán ártanak a környezetnek - állítja brit tanulmányában Phil Edwards és Ian Roberts. A két szigetországi szakértő szerint nagyon sokat kell tenni azért, hogy felismertessük az elhízott emberekkel, hogy a túlzott táplálkozás a szén-dioxid-kibocsátás egyik kulcstényezője, a klímaváltozás egyik okozója.
A két kutató nem a levegőbe beszél. Kiszámították, hogy egy kövér ember évenként nagyjából egy tonnával több szén-dioxid-kibocsátásáért felelős, mint filigrán társa. Ez pedig - a túlsúlyosak egymilliárdosra becsült számával felszorozva - évente egymilliárd tonna pluszgáz-kibocsátást jelent.
Mi következik ebből? Az egészségesebb életmód a környezetet is kevésbé terheli.
Ez az egymilliárd tonna plusz-szén-dioxid-terhelés nem légből kapott, nagyon is valós érv a fogyasztás-visszafogás mellett.