Őssejtből petesejtet állítottak elő
A tudósok úgy vélik, a petesejtek, avagy elsődleges oociták képződése a legtöbb emlősnél, így az embernél is lezárul a születés előtt, számuk nem növekszik. A Csi Vu által vezetett sanghaji kutatócsoport azt állítja, hogy női ivarvonali őssejteket sikerült izolálniuk ötnapos, valamint felnőtt egerek petefészkéből. Az MTI híradása szerint az így nyert sejteket hat hónapig laboratóriumi sejtkultúrában tenyésztették tovább, majd terméketlen nőstény egerek petefészkébe ültették. A kísérleti állatok 80 százalékának ezután természetes párosodással fogant utódai születtek.
Dinnyés András, a Szent István Egyetem professzora ugyancsak előremutatónak tartja a kínai eredményt. Azt már régóta tudjuk, hogy különböző szövetekben lehet őssejtet találni, ilyen szövet a petefészek is. Évekkel ezelőtt embrionális őssejtekből már sikerült hím és női ivarsejteket előállítani, de ezzel a módszerrel nem tudtak egészséges utódot létrehozni. A kínaiak mostani kísérlete azt igazolja, hogy testi őssejtekből is létre lehet hozni petesejteket.
A módszernek a veszélyeztetett fajok megmentésénél lehet szerepe, de a humán reprodukciós problémák kezelésében is megoldást jelenthet. Ugyanakkor nem biztos, hogy ami működik a rágcsálókban, az humán vonalon is életképes.