Focimeccsen megtépázott madarászok
Három-nullra a focisták megnyerték a múlt szerdai mecscset, a madarászok viszont kikaptak. A "Stop killing the wild birds in Malta" ("Állítsák le a vadmadarak gyilkolását Máltán") feliratú transzparensük kihelyezésére az MLSZ tisztségviselője és a BRFK képviselője 2009. március 19-én írásos engedélyt adott. A mérkőzésre kiérkező madarászokat a bejáratnál a biztonságiak két órán keresztül feltartóztatták arra hivatkozva, hogy az MLSZ tisztségviselőjének jelenlétében mehetnek be. Többszöri telefonálás segítségével sem sikerült akár egyetlen MLSZ-alkalmazottat elérni, sőt még a felelős személy kilétét sem tudták kideríteni. Végül a biztonságiak, megelégelve a patthelyzetet, bebocsátották a természetvédőket a nézőtérre.
A transzparenst kirakták, azonban a mérkőzés megkezdése előtt egy MLSZ-alkalmazott a pályán lévő biztonságiakat mozgósítva letépte azt a kordonról. Mindezt arra hivatkozva tette, hogy a FIFA-ellenőr pénzbüntetést helyezett kilátásba, ha a felirat a mérkőzés alatt kint marad. Az ügy miatt a Magyar Madártani Egyesület vezetője, Halmos Gergő nyílt levélben fordult Kisteleki István MLSZ-elnökhöz.
Halmos Gergő azonnali tájékoztatást kért arról, hogy ki és milyen indokkal távolította el az üzenetet! Megítélése szerint a fenti esemény nemcsak természetvédelmi, hanem társadalmi szempontból is igen sajnálatos következményekkel bír, ezért Szabó Máté országgyűlési biztostól az eset kivizsgálását kéri. Egy hete volt a meccs, de Halmos Gergőék azóta sem kaptak arra választ, hogy mi miért történt. Serényi Péter, az MLSZ sajtófőnöke lapunknak azt mondta, a máltai küldöttség kérte meg a német FIFA-ellenőrt arra, hogy távolítsák el a transzparenst. Hiába volt rá engedély, az ellenőr a máltaiaknak adott igazat, és utasítást adott a levételre.
A máltai vadászok elsősorban a tavaszi madárvonulás idején, az Európába hazatérő szárnyas vándorokat lövik, szinte válogatás nélkül. A lelőtt madártetemekből kis számban gasztronómiai kuriózumnak számító étkeket készítenek, többségük szeméttelepen végzi, vagy családi trófea lesz belőle. A trófeagyűjtők előszeretettel lőnek le nagyobb testű, főleg ragadozó madarakat, mert jobban mutatnak. A hazánkban védett madarak közül a barna rétihéját, a vörös vércsét és a fokozottan védett darázsölyvet ejtik el legszívesebben - minden hatályban lévő európai uniós direktívát figyelmen kívül hagyva! A sorban "előkelő" helyen szerepel a szintén fokozottan védett és 2009-ben az év egyik madarának választott kék vércse is. A helyzet súlyosságát mutatja a múlt egy példája is, mely szerint 1987. május 29-én, egyetlen éjszaka alatt több száz egyedet lőttek le ebből az itthon nagy becsben tartott kis testű sólyomfajból!
A több mint négyszázezer főt számláló szigeten annyira erős a vadászati lobbi, hogy az EU-csatlakozást megelőző népszavazáson az akkori máltai miniszterelnök személyes levélben tájékoztatta a máltai vadászokat, hogy a csatlakozás után is folytathatják "hagyományos" tevékenységüket! Ha figyelembe vesszük, hogy a gyér természetes növényzetű apró mediterrán szigeten mintegy 15-16 ezer engedéllyel rendelkező vadász vagy madárfogó él, nem is olyan meglepő, hogy számottevő politikai erővel rendelkeznek.
Mégis ez a kis érdekcsoport mérhetetlen kárt okoz Európa-szerte, hiszen a kontinensen végzett nem kevés anyagi áldozatot igénylő természetvédelmi erőfeszítések gyümölcsét "aratják le" a madarak mészárlásával, puszta passzióból - szó szerint. Halmos Gergőtől tudjuk, hogy a mészárlás ellen tiltakozó helyi madárvédő autóját felgyújtották, majd rá is lőttek. Ezért hónapokon át rendőri védelem alatt élt. Ugyancsak Halmos Gergő mondta el, hogy egy máltai statisztika szerint a szigetországban lelőtt, külföldön gyűrűzött madarak jelentős része magyar billogot viselt.
A következetes helyi és nemzetközi nyomásnak köszönhetően 2009-ben - immár második alkalommal - nem nyitják meg a tavaszi vadászszezont - jelentette be március 19-én Lawrence Gonzi máltai miniszterelnök. Ennek ellenére egy frissen kiadott sajtóközlemény szerint barna rétihéjákat, barna kányát, vörös és szürke gémet, illetve búbos bankát találtak lőtt sebbekkel vagy elpusztulva a helyi és nemzetközi megfigyelők. Halmos Gergő szerint az illegális vadászat tehát folytatódik, azt törvényekkel nem, csak szemléletváltással lehet végleg viszszaszorítani!