Fél óra alatt nyitott könyv lehet a testünk

Még tíz év sem telt el azóta, hogy a Humán Genom Projekt első eredményeit közzétette az emberi genomról, és egy kaliforniai cég már olyan technológiát fejlesztett ki, amellyel röpke fél óra alatt és kevesebb mint ezer dollárért feltérképezik egy adott személy genomját, azaz szervezetének teljes örökítőanyagát.

Ehhez a művelethez az úgynevezett szekvenálásra van szükség, amelynek során a bázispárok sorrendjét állapítják meg a DNS-spirálban. Mostanáig ezt csak rövid DNS-darabokon tudták vizsgálni, amihez a DNS-spirált sok részre kellett "vágni", mindegyiket külön szekvenálni, majd az adatokat összegyűjtve kapták meg a genomot. A teljes DNS-térképet azonban akkor tudják biztosan elemezni, ha az egyes DNS-részeket átfedésekkel darabolják fel, s így el lehet érni, hogy ne vesszen el információ az "illesztéseknél". Ez azonban meglehetősen sok időt emészt fel a laboratóriumokban.

Az új módszer alapja, hogy "élőben" nézik a DNS-spirál kialakulását. Felmerül a kérdés: hogy lehet mindezt ilyen kis méretben láthatóvá tenni? A kaliforniai székhelyű Pacific BioSciences csoport most a Science folyóiratban publikálta módszerét, amely egy speciális technikával láthatóvá teszi az éppen alakuló DNS-eket.

A humán genom feltárását megkönnyítő bravúros eredmények a személyre szabott orvoslás fejlődését fogják jelentősen befolyásolni. A gyógyítás jövőjének titulált módszer a vizsgált személy genetikai, genomikai, klinikai és környezeti tulajdonságait egyszerre veszi figyelembe a betegségmegelőzésben, illetve -kezelésben. Minthogy ezek a jellemzők minden embernél különböznek, az egyes betegségek is eltérnek személyenként, így a lefolyásuk, illetve a szervezet kezelésekre adott reakciói mindenkinél másként alakulnak. A kutatók eddig elsősorban a rákbetegségek, a szív- és érrendszeri betegségek, a diabétesz, az idegrendszeri betegségek, a pszichiátriai betegségek esetében vizsgálták a genetikai és genomikai összefüggéseket, így ezek lesznek azok a területek, amelyeken a személyre szabott orvoslás fontos eredményeket hozhat.

A személyre szabott orvoslás előnye egyebek mellett, hogy az informáltabb orvosok a döntéseket jobban elő tudják készíteni, a célzott terápiáknak köszönhetően nagyobb az esély a gyógyulásra, csökken a káros mellékhatások esélye, könnyebben lehet a megelőzésre koncentrálni, jóval korábban be lehet avatkozni a betegség folyamatába és végül, de nem utolsósorban csökkenhetnek a gyógyítási költségek.

Mindezek ellenére, ha volna lehetőség, sokan nem élnének vele, mondván, nem szeretnék előre tudni a jövőt, amely esetleg elviselhetetlen betegségeket tartogat számukra. Mások attól félnek, hogy az információ a biztosítójuk, vagy éppen munkaadóik kezébe jut, ezzel csökkentve például munkavállalási esélyeiket.

A kaliforniai kutatócsoport legújabb eredménye egy azok közül, amelyek elérhető közelségbe hozzák számunkra is az egészségünkkel kapcsolatos reményeket, vagy éppen dilemmákat. Terveik szerint a csip, amellyel a genom 99,999 százalékos pontossággal tudja majd feltérképezni a humán genomot 30 percen belül, már 2013-ra piacra kerülhet. S bár e tekintetben nem mindenki ilyen derűlátó - a Texasi Baylor College of Medicine kutatója, Michael Metzker szerint ez a terv több mint optimista - a biotechnológiai fejlesztések egyik fő hajtóereje továbbra is az egyénre szabott gyógyításban rejlő hatalmas lehetőség marad.

Az örökítőanyag, a DNS kettős spirál alakú molekulája - sokan nem kérnek a térképből
Az örökítőanyag, a DNS kettős spirál alakú molekulája - sokan nem kérnek a térképből
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.