Napenergia Japánban
Tavalyi adatok szerint 440 ezer háztartás állítja elő napelemekkel saját maga a szükséges áramot, ami egymillió 550 ezer kW, a vállalatok, intézmények, iskolák saját forrású napenergiája hozzávéve közel 2 millió kW-ra tehető. Az elképzelés szerint a háztartások saját napenergia-előállítását 2020-ig hétszeresére szándékoznak növelni, ehhez vezetik be jövőre az új ösztönzési rendszert.
Eddig a napelemekkel előállított fölös áramot a szolgáltatók saját belátásuk szerint vették, vagy nem vették meg a háztartásoktól, kilowattóránként általában 24 jenért (kb. 50 Ft). Jövőre azonban a szolgáltatók kötelesek lesznek a fölös áramot átvenni, mégpedig a jelenlegi ár kétszereséért, 50 jenért, ami nagyobb jövedelmet biztosít majd a háztartásoknak. A szolgáltatók persze várhatóan megpróbálják az általuk fizetendő magasabb felvásárlási árakat továbbhárítani a fogyasztókra a tarifák emelésével, ezért erre gondolva meghatározzák a tarifaemelés plafonját.
A magasabb felvásárlási ár mellett más ösztönzést is bevetnek: a napelem beruházási költségeihez háztartásonként 210-250 ezer jen (kb. 420-500 ezer Ft) támogatást fognak adni állami és önkormányzati pénzekből. Jelenleg egy átlagos háztartás "napelemesítése" 2,5 millió jenbe (kb. ötmillió Ft) kerül, számítások szerint a magasabb felvásárlási árakkal a beruházás tíz év alatt megtérülne. A japán városi területek nagy része egy-két szintes családi házakból áll, egyre többnek a tetején láthatóak napelemek, ehhez nem kell igénybe venni újabb területet a különben szabad földterületben nem bővelkedő országban. De iskolák, közintézmények is felszerelik, a kiotói hatalmas vasútállomás egy 800 négyzetméteres naptelepből nemcsak saját teljes áramfogyasztását fedezi, de a többletet visszatáplálja a hálózatba.
Több áramszolgáltató mozgósítja forrásait, és a hőerőműveit napelemparkokra cseréli. A Nagojához közeli Taketoyo erőmű jövőre indítja 17 futballpálya méretű területen a 37 ezer nappanelos naperőmű-beruházást, amely egy évvel később már áramot fog adni. 2011-ben 7 ezer kW-tal kétezer háztartást látnak el. A hőerőművek kiiktatásával a szén-dioxid-kibocsátás 3400 tonnával csökken. Az Északkeleti Elektromos Művek két hőerőművét leállítja 2012-ig, helyette napárammal fog ellátni 1100 háztartást, és ezzel együtt 1800 tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. A szolgáltató a saját használatában lévő gépkocsikra is gondol, 2020-ig 3300 autóját lecseréli elektromos, illetve hibridautókra, amelyeket majd egyszerű háztartási konnektorból is fel lehet tölteni.
Amerika: a Napra nézve
Az amerikai kormány már két éve elhatározta: a fosszilis tüzelőanyagokat megújuló energiaforrásokkal váltják fel. Az új elnök azonban szakértői csapatával sokkal radikálisabb energiaprogramot dolgozott ki. A lakóépületeket elsősorban szél- és napenergiával, tiszta és biztonságos atomerőművekből, illetve zéró kibocsátású szénerőművekből származó energiával kívánják ellátni. Új energiafajtákat vezetnek be a járműiparban, az új üzemanyagokhoz pedig új motorokat fejlesztenek.
A megújuló energiafajták közül a napenergia a legbiztatóbb. Ez ugyanis az egyetlen energiaforrás, ami korlátlanul rendelkezésre áll.
A program keretében 2020-ig mintegy 2,5-3 millió családi házat szerelnek fel napenergiás berendezésekkel. A projektek közül jelentős szövetségi pénzügyi támogatásban részesül az új erőművek és energiatárolók építése, valamint az elektromostávvezeték-hálózat létesítése. A résztvevők jelentős adókedvezményeket kapnak.
Számítások szerint 2050-ig 3000 GW-ra nőne a naperőművek összes kapacitása, ami a lakóházak teljes elektromosenergia-igényének 70 százalékát szolgáltatná versenyképes áron. Az összes felhasznált energiának pedig 35 százalékát napenergiából tervezik előállítani. Ezzel párhuzamosan a földgázból és a szénből történő elektromos energia előállítása a felére csökkenne, a nyersolajé pedig egyharmadára. Harmadára esne a szén-dioxid-emisszió is. A század végére az összes elektromos energia 100 százalékát megújuló energiaforrások szolgáltatnák. Számítások szerint 2050-ig - mai áron - összesen 420 milliárd dollárba kerülne az átállás. Ezen az áron viszont az Egyesült Államok függetleníti magát az olajimporttól, ami saját szükségletének 60 százalékát teszi ki, és mintegy évi 300 milliárd dollárba kerül. Az olajimport kiváltásával pedig - nem mellékesen - megszűnik a politikai zsarolás lehetősége is. (Dr. Hídvégi Egon)