Szeged vándorsolymai
Szegeden a hatvanas-hetvenes évek óta telel vándorsólyom. Persze nem ugyanaz a példány, a mostani már a sokadik generáció képviselője.
- Az itt telelő sólymok Skandináviából jöhetnek - magyarázza Barkóczi Csaba, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) megyei csoportjának titkárhelyettese azoknak a gyerekeknek, akikkel egy madarászfoglalkozás keretében sólyomnézőbe indulnak.
Körbejárják a templomot. Folyamatosan fölfelé tartott fejjel, kibicsaklani kész nyakkal haladnak. hátha megpillantják a sólymot, ahogyan ott üldögél az egyik torony valamely kiszögellésén. Egyelőre nem látják, így a földet kezdik nézni: a sólyom vacsorájának a maradványait keresik. A szakember észrevesz egy fél galambszárnyat meg egy galambfejet - a hozzá tartozó madarat a minap fogyaszthatta el a ragadozó. Kissé arrébb további, régi, beazonosíthatatlan csontmaradványokra lelnek.
Barkóczi Csaba azt mondja:
- Bár a vándorsólyomnak könnyű zsákmányt jelent a sok elvadult házigalamb, elsősorban mégis az innen nem meszszire lévő Fehér-tavon vadászik - vízityúktollakat éppúgy találtak már a madarászok a templom tövében, mint például sirálytollakat.
Közben megérkezik a sólyom. A megfigyelő csapat felliftezik a templom mellett lévő Somogyi-könyvtár tetejére. Onnan - négyemeletnyi magasból - egészen közelről szemügyre vehető az emberektől egyáltalán nem tartó madár.
A tapasztalat azt mutatja: a sólymok észlelik, hogy nem kell félniük az embertől. Ez az eredetileg emberkerülő ragadozó mind több városunkban jelenik meg télen. Hódmezővásárhelynek és Kecskemétnek is van "saját" téli sólyma. Az algyői Mol-ipartelep egyik létesítményének magas tornyán pedig a madarászok tavaly kis híján költésre bírtak egy vándorsólyompárt: Mészáros Csaba, a madártani egyesület tagja felrakott egy alkalmas helyre egy fél méterszer fél méteres, kilyuggatott aljú, kaviccsal bélelt fémládikát - a "sólyomfészket" -, a tojó el is kezdett kotlani, ám valami okból azután mégis megszakadt a költés. A láda egyébként most is ott van. Előbb-utóbb lakója lesz, talán már az idén tavasszal.