Forró kövek
Először a Texasi Egyetem tudósai figyeltek fel arra a jelenségre, hogy az Egyesült Államoknak a hideg északi területeiről származó, Közel-Keletre vezényelt katonák körében megnőtt a vesegörcstől szenvedők száma. Persze köztudott, hogy nagy forróságban a fokozott izzadás miatt a vizelet besűrűsödik, és ez kedvez a kalciumkristályok kicsapódásának, ezzel a vesekövek képződésének. Hiába kötelezik az állig beöltözött, golyóálló mellényt viselő, hatalmas súlyokat cipelő zsoldosokat a folyamatos ivásra, a bevitt folyadékmenynyiség sokszor nem elegendő a verejtékezéssel járó, hatalmas vízveszteség pótlására.
Mondhatnánk, hogy ez legyen az amerikai hadsereg gondja. Ám a katonák fokozott hajlama a kiszáradásra és ezzel a vesekőképződésre, rávilágított egy sokkal nehezebben kezelhető környezeti problémára. Mivel a vesekövesség igen gyakori, igazi népbetegség, a melegebb déli államok eddig is "vesekőövezetnek" számítottak. És mert a klímaváltozás, a globális felmelegedés következtében ez a terület minden előrejelzés szerint egyre jobban kiszélesedik, az elkövetkezendő években a szakemberek a vesekövesek számának megduplázódására figyelmeztetnek. Számításaik szerint csupán az Egyesült Államokban évente legalább egymillióval több veseköves megbetegedést fognak regisztrálni.
Márpedig a felmelegedés nem respektálja az országhatárokat, globális jelenség. A megállíthatatlannak tűnő "kőszaporulatot" a Föld egyik leggazdagabb, legjobb egészségügyi ellátást biztosító államából jelentették. Szép kilátások.