A hosszú élet titka

Sejtosztódáskor a sejtek örökítőanyagát tartalmazó kromoszómák "telomer" nevű végei mindig megrövidülnek. A sorozatos sejtosztódások révén ez a rövidülés egy idő után a további osztódás gátjává válik, ennek következtében a sejt végül elöregszik, majd elpusztul.

Van azonban egy kulcsfontosságú enzim, a telomeráz, melynek ha megnövelik a szintjét, talán feltartóztatható a sejtszintű, illetve remények szerint az egész szervezetet érintő öregedés folyamata. Kutatók régóta reménykednek ebben, és egy nemrégiben humán sejtekkel, illetve állatokkal végzett kísérlet bizonyítani látszik ennek megvalósíthatóságát.

Az említett enzim megóvja a telomer nevű védősapkát, így a telomerázszint mesterséges növelésével egy bizonyos emberi- sejt-típust valóban fiatalabb állapotba tudtak hozni amerikai kutatók. Madridi kutatók egy rákos megbetegedésnek ellenálló, génmanipulált egértörzset kereszteztek egy olyan génmanipulált egértörzzsel, mely a normálisnál tízszer magasabb telomerázszinttel rendelkezett az epithelsejtjeiben (a testüregek és a test felszínét borító szövet sejtjeiben). A keresztezés eredményeként kapott állatok 50 százalékkal tovább éltek, mint normális fajtársaik. A spanyol kutatócsoport egereiben kevesebb a bőr alatti zsír, a bőrszövet egészségesebb, és jobb a glükóztoleranciájuk - ezek mind a fiatalság jelei. A megemelt telomerázszint ráadásul jótékony hatással volt az állatok agyára és izmaira is.

Egy HIV-immunológus, az amerikai Rita Effros először a telomerázgén egy részét juttatta be az immunrendszer ún. killer T-sejtjeibe. Bár ez valóban megnövelte a sejtek vírusok elleni védekezési képességét, a génterápiás eljárást túl veszélyesnek minősítették a gyakorlatban való felhasználáshoz. A kutatónő emiatt egy amerikai fejlesztésű TAT2 nevű szerhez fordult, mely a DNS megváltoztatása nélkül fokozta a telomeráztermelést. Amikor HIV-betegekből származó killer T-sejteket tettek ki a TAT2 hatásának, azt tapasztalták, hogy ezek a sejtek is fokozott mértékben tudták felvenni a harcot a vírusokkal szemben, így a szer a meglévő retrovírus elleni gyógyszerek kiegészítője lehet.

A HIV-fertőzöttek egy részében évekig nem alakul ki az AIDS. Kutatók megállapították, hogy az ő killer T-sejtjeik magasabb telomerázaktivitásúak, és hosszabb telomerekkel is rendelkeznek. E megfigyelés a fenti TAT2 szer hatását támasztja alá. Miután a T-sejtek fontos szerepet játszanak számos vírus elleni védekezésben, a TAT2 a rezisztencia fokozásával betegségek egész sora ellen bizonyulhat hasznosnak.

A TAT2 tulajdonságai felvetik annak a lehetőségét, hogy esetleg visszafelé forgathatja a sejtórát, így általános szerként jöhet szóba az öregedés ellen.

Van azonban némi ok az aggodalomra, hiszen éppen a rákos sejtekben termelődik a normálisnál magasabb szintű telomeráz - figyelmeztet egy angol immunbiológus. Bár az eddigi kísérletekben a TAT2 tumor- sejtekhez hozzáadva nem módosította a rákos sejtek által termelt telomeráz mennyiségét, további vizsgálatok szükségesek a lehetséges kockázatok kizárására. Effros szerint az egerekkel végzett spanyol kutatás eredményei nem extrapolálhatók könnyen az emberekre, hiszen egyrészt a rágcsálók eleve hosszabb telomerekkel rendelkeznek, mint mi, ráadásul steril körülmények között tartották őket a vizsgálat alatt.

A kutatók mégis optimisták, és bíznak benne, hogy előbb-utóbb az emberi élet is meghosszabbítható. Ha pedig még inkább szabályozni tudjuk a sejtosztódást, lehetővé válik, hogy akkor és olyan formában éljünk e képességünkkel, amikor és ahogy arra szükség van. Fokozzuk, ha fiatalodni vagy gyógyulni vágyunk, és korlátozzuk, ha mondjuk a rákot szeretnénk legyőzni.

Csak Indiana Jones tudta legyőzni a halált - eddig
Csak Indiana Jones tudta legyőzni a halált - eddig
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.