Takarékos és zöldtelefonok
Míg a tavalyi kiállítás igazán átütő készülékeket nem hozott, csak a már korábban bejelentett fejlesztések tökéletesített - helyesebben: használható formába öntött - változataival találkozhattak az érdeklődők, addig az idén azért volt igazán unikumnak tekinthető készülékbemutató. S nem is mindig a tudás, vagy a technológia tette azzá az adott készüléket, bizonyítván, hogy a dizájn területén is lehet innovatív egy gyártó. Az LG merész lépésre szánta el magát, s megpróbálja demonstrálni, hogy nem kellenek villódzó színek és extrém formák ahhoz, hogy egy telefon feltűnést keltsen: elkészítették az áttetsző telefont, méghozzá a prémiumkategóriába sorolva. - Az is lehet vonzó, ha megmutatjuk a letisztult technológiát a telefon belsejében - mondják a cég szakértői, természetesen a koreaiakra jellemző, kétkedést nem tűrő lelkesedéssel.
A GD 900 modell igazán nagy durranást műszaki téren nem tartalmaz, de tud mindenféle modern technológiát, amit ma kell egy telefonnak. Technikailag sokkal érdekesebb az Arena, azaz az LG KM900 modell, amely a multimédiás funkciókat egy új, érintőképernyőre kifejlesztett, 3D-s kezelőfelülettel turbózza fel. A testre szabható kezelőfelület valóban izgalmas, a helyszíni tapasztalataink szerint használható is, bár kár volna tagadni - vannak benne iPhone beütések. Mielőtt azonban koppintásra gondolna bárki is, a korrektség kedvéért hozzá kell tenni: a jó ötleteket nemcsak átvették, de tovább is fejlesztették. Ha siker lesz az s-classnak hívott felület, akkor a gyártó többi készülékében is megjelenhet később. A lényege, hogy görgethető elrendezésben jeleníti meg a menüket, mintha egy filmtekercsre lennének rögzítve, a lehetséges választásokat pedig testre szabható ikonok jelzik.
Két standdal odébb, a Samsungnál mindenki az OMNIA HD (I8910 modell) telefonra volt kíváncsi. Nem tévedés, a telefonba nagy felbontású, 720 soros videofelvevő van beépítve. A korábbi Omniával szemben ennél a telefonnál visszatértek a Symbian operációs rendszerre a Windows Mobile-ról. Ez a gyártó első teljes érintőképernyős mobil készüléke, nem mellesleg a világ legnagyobb AMOLED kijelzőjével, amely azért fontos, mert ez a kijelző-technológia jobb minőségű képet ad és jobban kíméli az akkumulátort, mint a korábban használatos panelek. Erős napsütésben is jól látható a képe, ami behozhatatlan előny a korábbi technológiákhoz képest - másrészt nélkülözhetetlen is ilyen multimédiás tudás mellett, elvégre, hiába a videofelvevő, ha semmit nem látunk a kijelzőből.
Nem maradt érdekesség nélkül a Nokia sem: az N86 8MP készülék a nagy újdonságok egyike, s a finneknél eddig nem általános módon immár a típusjel is mutatja, hogy a készülék nyolc megapixeles kamerát tartalmaz. Ez önmagában nem nagy szenzáció, de a CarlZeiss által gyártott nagy látószögű optika képeit látva pár profi fotós is áradozni kezdett - a mobilba épített kamerák esetében ritka jelenség. Dupla LED vaku segít a világításban, ha sötétben készülnek a képek. Egy új megállapodásnak köszönhetően a Nokia Multimédia Computerein is lesz Skype kliens, elsőként az N97 modellen. Nagy előnye lesz ennek, hogy az eddigi kliensektől eltérően a 3G-t is lehet Skype hívások átvitelére használni, nem csak a WLAN-t.
A válság jelei azért érezhetők az ágazatban, a gyártók próbálnak takarékoskodni. Noha senki nem ismeri el, de valamelyest romlott a borításhoz felhasznált anyagok minősége. Hogy valami végleg - vagy legalábbis tartósan - megváltozott a mobiltelefon-ágazatban, azt a környezetvédelem előretörése is jelzi. A mobilok ugyan nem számítanak nagy fogyasztónak, ám a világ kétmilliárd készüléke együttvéve nagyjából annyi áramot használ fel, mint amennyit egy közepes országban a lakosság "elvilágít".
Az irányzatot egyetlen nagy gyártó sem hagyhatja figyelmen kívül, és Barcelonában ki is használták az alkalmat, hogy a reform iráni elkötelezettségüket megjelenítsék. Az energiaoptimalizálás legegyszerűbb módja, ha a készülék szén-dioxid-semleges módon gondoskodik a tápellátásról - erre a Samsung mutatott példát a Blue Earth elnevezésű napelemes készülékkel. A telefon karosszériája, sőt csomagolása is újrahasznosított anyagokból készült, ami nem nagy találmány ugyan, de mindenképpen szemléletváltást jelez. Komoly előrelépés ugyanakkor a hátlapot borító napelem: ha a telefont a hasára fordítva kitesszük a napra, hamarosan feltölti magát, és ugyanerre részben beszélgetés közben is képes, ha mondjuk napos időben az utcán sétálgatunk.
Az érintőképernyős készüléknek a működése is takarékos, a fényerő például a mindenkori fényviszonyokhoz igazodik. Sajnos ennél többet egyelőre nem lehet tudni róla, mert még nem gyártják. A Nokia egyebek mellett a remade termékvonallal, illetve az N97 Eco nevű telefonnal igyekszik meglovagolni a hullámot. A remade készülékekhez csak újrahasznosított alapanyagokat használnak. Az N97 Eco telefont töltő nélkül is árulják (a régebbi készülékeké is jó hozzá, ezért fölösleges újat venni), a csomagolása szintén reciklált és minimalista, az árába pedig beépítettek egy adományt, amit a gyártó automatikusan a WWF-nek utal.
A Motorola bemutatott egy "carbon neutral" - azaz 0 szén-dioxid-kibocsátású - telefont (a W233-at), az LG pedig szintén a napelemes készülékek frontján erősít - a dél-koreai gyártó újdonsága 10 percnyi napozás alatt 3 percnyi beszélgetésre való energiát képes magába szívni.
A zöldtelefon-piacon ráadásul új, Európában eddig szinte ismetlen versenyzők is megjelentek. Ilyen például az Inventec, amelynek V112 jelű telefonja a Qualcomm új, mirasol technológiájú érintőkijelzőjét használja. A fekete-fehér vagy zöld-fehér (bikolor) kijelzőnek nincs saját háttérfénye (a környezetből érkező fényre reflektál), emiatt az áramfogyasztása minimális, ami valószínűtlenül hosszú akkuüzemidőt tesz lehetővé. A mirasol technológiát már megvásárolta az LG, és több más gyártó is bejelentkezett érte, mivel tudják: a "zöldülésen" túl a telefon hosszú működési ideje is döntő.