Fúrás-faragás öt dimenzióban

Pár nappal ezelőtti hír szerint minisztériumi éhségsztrájkkal tiltakozott K+F pályázatuk lepontozása ellen egy hazai, közel 100 főt foglalkoztató fejlesztőcég vezetője.

Az eset kétségkívül szokatlan, ám legalább ennyire figyelemre méltó az is, hogy egy magyar vállalkozás egy meglehetősen innovációigényes ágazatban (a szerszámgépek vezérlő elektronikájának fejlesztésében és gyártásában) immár közel két évtizede talpon van, és méltó vetélytársa olyan multiknak, mint a Siemens vagy a Heidenhaim.

Póka István, az NCT Kft. vezetője vélhetően a kutyawellness fogalmának megismertetőjeként írja be magát a hazai sajtótörténelembe. A cég indult egy uniós finanszírozású K+F pályázaton, ám a kedvező szakmai bírálatok ellenére nem nyert. Ugyanakkor a támogatottak közé kerültek olyan vállalatok, amelyek némiképp szerényebb innovációs kapacitással rendelkeznek ugyan (például a kutyawellnessben vagy az állateledel-gyártásban igyekeznek maradandót alkotni), ám mégis jobban megfeleltek a pályázati kritériumoknak.

Az NCT históriája 1990-ben, az Elektronikus Mérőkészülékek Gyára felszámolásakor indult, amikor a vállalat CNC szerszámgépvezérlők fejlesztésével foglalkozó részlege "önállósította magát". A kft. eleinte importból beszerzett gépvázakhoz készített elektronikát, 1997-ben pedig - egy nyertes OMFB-pályázat segítségével - előálltak egy új vezérlőcsaláddal is.

Mint Horváth László fejlesztési vezetőtől megtudtuk, az utóbbi években a gyártással párhuzamosan egy új alapokon álló vezérlőrendszer fejlesztését végezték. A korszerű szerszámgépek a korábbiaknál bonyolultabb elektronikát igényelnek, elsősorban a szánok (a kések mozgatását lehetővé tevő mechanikák) számának növekedése, illetve a megmunkálás "dimenzióinak" gyarapodása miatt. Utóbbi esetében már az ötödik dimenziónál tartanak: egy marógépnek nemcsak a tér három fő irányában kell tudnia dolgoznia, hanem két további, döntött tengely mentén is. A cél az, hogy az összes munkát egyetlen gépen, egyetlen vezérlő elektronika segítségével lehessen elvégezni. Az új, NCT 200 nevű rendszer mindezt tudni fogja, a májusra tervezett első bemutatóig azonban még több fejlesztési mozzanat hátravan - ezek finanszírozására szolgált volna a pályázat.

Lapunk értesülései szerint egyébként a 99 főt foglalkoztató, innovatív, a régiós és a nyugat-európai piacon is jelen lévő kft. minden feltételnek megfelelt - hogy mégis hátrányba került, azt a pályázat sajátos pontrendszere okozta (egy régóta létező, ráadásul Budapesten bejegyzett vállalat behozhatatlan ponthátrányba kerül egy alig néhány éves, valamelyik válságrégióban - legalábbis papíron - székelő, folyamatos létszám- és árbevétel-növekedést kimutató projektcéggel szemben).

Póka István időközben abbahagyta az éhségsztrájkot. Az NCT 200 közben készül, szerencsés esetben a májusi Mach-Tech kiállításon már a nagyközönség is láthatja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.