Ígéretes jelek

Két kutatócsoport is azon fáradozik, hogy veszélytelen diagnosztikai módszert fejlesszen ki, amivel a vetélés kockázata nélkül kideríthető a magzat betegsége. A 35 év feletti kismamák ma még csak két, kényelmetlen és nem teljesen rizikómentes módszer közül választhatnak, de lehet, hogy hamarosan egy vérvétel is elég lesz.

Egyetlen csepp anyai vér elegendő lehet annak kimutatásához, hogy Down-szindrómás-e a méhben fejlődő magzat. Úgy is fogalmazhatunk: ha a kísérletek beválnak, kevésbé vagy egyáltalán nem lesz szükség olyan - ún. invazív - vizsgálatokra, amelyek során úgy juthat elemezhető mintához az orvos, hogy műszerrel az anya testébe hatol. Ilyen a magzatvíz- és a magzatboholyminta-vétel. E kényelmetlen és veszélyes - néha vetéléshez vezető - tesztek egyszerűbbre cserélése megkönnyítené az anya-magzat-orvos triász életét.

A Down-kóros gyermek világrahozatalának kockázata az anya 35 éves kora felett jelentősen emelkedik, 40 év felett már meghaladja az egy százalékot. A betegség fennállását tisztázó kromoszómameghatározás - a beteg gyermek sejtjeibe valamelyik szülőtől véletlenül egy párral több 21-es kromoszóma kerül - ezért 35 év felett minden anya számára biztosított. Jelenleg a fent említett két módszer valamelyike használható hozzá: a boholymintához többnyire hüvelyi úton, a magzatvízhez a hasfalon keresztül jut az orvos.

A kalifornia Sequenom cég most azon dolgozik, hogy Dennis Lo hongkongi orvos 2007-ben kifejlesztett módszerét a gyakorlatba ültesse. A Nature Medicine szakfolyóiratban bemutatott módszer lényege, hogy a magzati sejtek magjában lévő ribonukleinsavak (RNS) kóros pontjainak - az ún. egypontos nukleotid polimorfizmusok (SNP) - kimutatásán keresztül meghatározza a két szülőtől származó génarányt. Ha a 21-es kromoszóma aránya 1:1, a magzat egészséges, ha viszont valamelyik szülőtől kétszer annyi 21-es kromoszómát örököl a magzat, akkor valószínűleg fennáll a Down-szindróma. A cég eddig 400 nő bevonásával tesztelte a módszert, közülük 13-nál derült fény a magzat betegségére. Az RNS-teszt mindegyik esetet kiszűrte, a tévesen pozitív esetek száma pedig gyakorlatilag nullának bizonyult. A módszer hátránya, hogy az SNP-k változnak az egyes populációkon belül, így lehetséges, hogy a teszt alkalmazhatósága földrajzi területenként változik.

Stephen Quake és kollégái a kaliforniai Stanford Egyetemen olyan módszerről számoltak be, amely az SNP-k helyett az anya vérébe bejutó rövid magzati DNS-szakaszok elemzésén alapul. Így módszerük állításuk szerint etnikai hovatartozástól, földrajzi területtől függetlenül működik. A csapat 18 (9 egészséges és 9 Down-kóros magzatot hordozó) nő vérmintáján tesztelte a módszert, az ún. random szekvenálást. Eredményeik szerint a beteg magzatok édesanyjának vérében a 21-es kromoszóma szegmenseinek aránya átlagosan 11 százalékkal magasabb volt.

Mindkét csapat úgy gondolja, hogy módszere nagy lehetőségeket rejt. A Sequenom tervei szerint RNS-tesztjük 2009 közepétől az USA-ban már az orvosok rendelkezésére áll majd. Ehhez azonban az engedélyező hatóságok gyors munkájára is szükség van, márpedig rengeteg vizsgálati eredményt kell alaposan áttekinteniük a pozitív döntés előtt. S ha így lesz is, ez a módszer nem fogja helyettesíteni az invazívakat, csak jelentősen csökkentheti azon nők számát, akiknél boholy- vagy magzatvízalapú tesztet kell végezni. A random szekvenálás módszere viszont kiválthatja majd a veszélyesebb eljárásokat.

A szakértők mindkét tesztet izgalmasnak tartják, de rámutatnak: Quake doktor csapata az után vett vérmintát a vizsgálatban szereplő nőktől, hogy elvégezték náluk valamelyik invazív módszert, és csak az így megismert eredményt erősítették meg az új metódussal. Ez a tény jól szemlélteti, miért nem szabad még a legszimpatikusabb újításokhoz sem túlzott reményeket fűzni a szélesebb körű klinikai vizsgálatok lezárulása előtt.

Új, testen kívüli vizsgálómódszereket tesztelnek a Down-kór kiszűrésére
Új, testen kívüli vizsgálómódszereket tesztelnek a Down-kór kiszűrésére
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.