Agyban vagy gyomorban?

Jóllakottság-pirula - újabb két gyógyszer hatóanyaga hozhat gyors sikert a fogyókúrázóknak. Mindkét szer az agyat manipulálja, mint általában a mesterséges fogyasztószerek. A keleti gyógyászok inkább a gyomron át keresik a megoldást. Ami biztos: a testmozgás és az életmódváltás nélkül borítékolható a sikertelenség.

Jóllakottság-pirulák - így nevezik azt a két gyógyszerhatóanyagot, amelyet most fedeztek fel a fogyózók tábora számára a kutatók. Az egyébként idegrendszeri és májbetegségekre használt gyógyszer egérkísérletekben kiválóan fokozta a leptin nevű hormon hatását. Normális esetben ez a hormon jelzi az agynak, hogy a gyomor megtelt, ezért is hívják jóllakottsági hormonnak. A túlsúlyos embereknél azonban nemigen jelez, így hiába ette már valaki degeszre magát, továbbra is éhes marad. Ezt a hormont piszkálták fel kicsit amerikai kutatók két meglévő gyógyszerszármazékkal. A két szer közül az egyik a telítettségérzést növeli, a másik a zsírfelszívódást gátolja.

A kulcs: nem fenyeget majd az éhezés és a falásrohamok veszélye, hiszen semmi sem ítéli jobban kudarcra a fogyókúrát, mint amikor az ember azt érzi, hogy szívesen enne még. Az orvosok szerint mindkét diéta alkalmazása során átalakul a szervezet kémiája, megszűnik az éhségérzet, visszatér az életerő, valamint az ígéreteknek megfelelően jelentősen csökken a szívbetegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és más betegségek kockázata.

Az agy manipulációja egyébként valószínűleg mindenképpen kulcskérdés. A Yale School of Medicine kutatói szerint a jóllakottság érzése veszélyes.

A szabad gyökök ugyanis, amelyeket az élet negatív biokémiai szereplőjeként mostanáig csak az öregedéssel és a sejtpusztulással hoztak kapcsolatba, igen fontos szerepet játszanak az étvágy szabályozásában. A hipotalamusz nevű agyterület éhségközpontjának sejtjei szabad gyökökön keresztül alakítják ki magát az éhségérzetet és a táplálékkereső magatartást. Az éhségközpont tehát sok szabad gyököt termel, de amikor már nincs rájuk szükség, egy másik mechanizmus megvédi az éhségért felelős sejteket ezektől az agresszív molekuláktól. Ugyanakkor a jóllakottságközpont is sok szabad gyököt használ fel a teltség érzésének közvetítésére, ennek védelmére azonban nem alakultak ki speciális folyamatok, jelezve, hogy az evolúció során a táplálékszerzés volt az elsődleges. - nyilatkozta a Nature-ben Horváth Tamás, a Yale tanszékvezető professzora, aki szerint az eredmények alátámasztják az ismert tényt hogy a csökkentett kalóriabevitel meghosszabbítja az életet, hiszen a jóllakottságközpont által termelt szabad gyököktől a továbbiakban nem védi a szervezetet semmi.

A kínai gyógyászat ezzel szemben leginkább a test és a gyomor "manipulálásával" segít. Dr. Chen szerint nincs egyetlen csodaszer, mindenkinél más és más okozza a túlsúlyt, először ennek kell a végére járni. Azért vannak aranyszabályok: kevés hideget, s minél több meleget inni és enni. Kerülni kell a hormontartalmú gyógyszereket (pl. a fogamzásgátló tablettákat), a sót, a cukrot és a tartósítószereket, ami visszatartja a vizet a szervezetben, ahonnan a zsír, ahelyett, hogy távozna, könnyebben szívódik fel. A rántott hús a fő ellenség.

- A meleg, főleg a teák, levesek segítik a gyors anyagcserét, a bélrendszer tisztítását, ami gátolja a lerakódást. Ez nemcsak az egészség, de egyben a fogyás alapja is - állítja a kínai professzor. Az ő tudományának a forró tea, leginkább a szűz zöld tea a "csodaszere". Teltségérzetet okoz, de valóban ki is tölti a gyomrot és a bélrendszert. Dr. Chen szerint a fogyókúrának, akárcsak az egészségnek ez a titka: minél gyorsabban ürüljön a szervezet. A szükséges anyagok ugyanis gyorsan felszívódnak, később pedig csak a "zsírraktárak" gyűlnek. Az anyagcsere vagy hormonzavar okozta elhízás esetén először az anyagcsere-problémát, a hormonzavart kell helyreállítani, s majd a testsúly is rendeződik. Fontos a sorrend.

A professzor szerint egyébként a gyógyszerekről folyó vita hamarosan új mederbe terelődik: a WHO, az egészségügyi világszervezet ugyanis két hete megtiltotta az étvágy agyi manipulálását, mivel az sok esetben károsíthatja az idegrendszert.

De hamarosan állítólag el is felejthetjük a drága módszereket, pirulákat - legalábbis a Consumer Reports amerikai fogyasztóvédelmi szaklap legutóbbi tanulmánya szerint. Abból ugyanis az derült ki, hogy a diétázók saját fejük után mentek, többségükben helyes étkezésre álltak rá és rendszeresen mozogtak. A lap több tízezer olvasóját szondáztatta meg testsúlyuk változásáról, valamint étkezési és mozgási szokásairól. A megkérdezettek 16 százaléka mindig is sovány volt, illetve másik 15 százalékot tett ki a sikeres fogyókúrázók csapata. Legtöbben a "vesztes" fogyózók voltak 42 százalékkal. Ők azok, akik fogyni akartak, mégis csúcssúlyuk közelében maradtak vagy mindig oda jutottak vissza.

A felmérésből látszik, hogy még a súlyproblémákkal sosem küzdőknek is csupán 3 százaléka mondta, hogy sohasem mozgott, és evett bármit, amit megkívánt. A vékonyak és a sikeres fogyók egyaránt rendszeresen ettek egészséges ételeket, gyümölcsöt, zöldséget, magvakat és tartózkodtak a sok zsírtól. Odafigyelnek és ellenőrzik, hogy mennyit esznek, s rendszeresen mozognak. A lap szakértői szerint a mindig karcsúak előnye csak abban állt, hogy nekik természetesebben adódott ez az életmód, míg a fogyózóktól több erőfeszítést igényelt a fenntartása. De ami még érdekesebb volt: a fogyókúrában sikeresek több mint fele állította, hogy eltervezett célját saját maga érte el anélkül, hogy fogyókúrás tablettákat, könyveket, orvosi kezeléseket, diétás programokat alkalmazott volna. A magazin egy korábbi felmérése is ugyanezt igazolta.

Nincs egyetlen csodaszer, mindenkinél más és más okozza a túlsúlyt
Nincs egyetlen csodaszer, mindenkinél más és más okozza a túlsúlyt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.