Nekifutunk, hátha lesz belőle valami
Nevezzük mi is így, mert a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Felmérés és Útiterv Projekt túl bonyolult ahhoz, hogy kiderüljön belőle a lényeg. A lényeg az, hogy Európa nem akar lemaradni a világ tudományától. Ezért kontinensünk kiválasztott 45 olyan nagy tudományos fejlesztést, melynek megvalósításával versenyben maradhat. Ilyen az általunk is megpályázott neutronforrás (Debrecen) meg a szuperlézer (Szeged).
De egy ország sem állhat csupa nagyberendezésből, ezért az államok felmérik, hogy melyek azok a tudományos eszközeik, amelyekkel már most is beszállhatnak a nagy versengésbe, illetve milyeneket szeretnének megépíteni. Ez a ma bemutatandó NEKIFUT-program. Kroó Norbert akadémikus, a NEKIFUT irányítótestületének elnöke arra biztatja a magyar kutatókat, hogy most az egyszer merjenek nagyot álmodni. Írják le, hogy milyen eszközöket szeretnének belátható időn belül beszerezni.
A program azt is felméri, hogyan állunk a kutatási berendezések terén. Már most tudjuk, hogy siralmas az összkép, de ezt árnyalni kell. Tudni, hogy mi az, ami megüti a nemzetközi nívót. Kroó Norbert szerint a csillebérci kutatóreaktor az egyetlen olyan hazai tudományos bázis, amely európai szintű kutatásokra alkalmas. A nagyobb egyetemeken, akadémiai kutatóintézetekben egy-egy labor szintén csúcstechnológiát birtokol, de ennyi nem elég.
Az összeírást nyárra befejezik, majd a beérkezett igényeket is összegzik, rangsorolják. Kroó professzor szerint csak az számítson a jövőben műszertámogatásra, aki a NEKIFUT-programnak jelzi az igényét. A források előteremtése már a kutatás-fejlesztést irányító tárca nélküli miniszter, Molnár Károly feladata lesz. (Ö. Z.)