Tudóspalánták Párizs előtt
A pályázatok közül 39 tudományos kutatás, tanulmány, 47 eszköz, eljárás kifejlesztését célozta meg.
Minden harmadik pályázat külföldről futott be. Emögött az áll, hogy Románia és Szerbia nem részese a nemzetközi ifjúsági innovációs versenynek - az itteni fiatalok ellenben a magyar versenyen megmérettethetik magukat.
A zsűri 47 pályamunkát fogadott el, illetve javasolta azok részletes kidolgozását a 2009. május 4-én záruló második fordulóra. A verseny nyertesét május végén választják ki. Ekkor nemcsak a két és fél millió forintnyi ösztöndíj szétosztásáról döntenek, hanem kiválasztják azt a három pályázatot is, amelyek képviselhetik Magyarországot 2009. szeptember 11-16. között az európai döntőn, Párizsban. Külföldi természetesen nem képviselheti hazánkat.
Pakucs János, a szervezőbizottság elnöke szerint még mindig kisebb az érdeklődés, mint néhány évvel ezelőtt. Ez arra utal, hogy a tanárok és a fiatalok érdeklődése jelentősen csökkent a műszaki és természettudományok iránt. A versenyzők 98 százaléka egyetemen folytatja tanulmányait. A végzettek 75 százaléka kutatói, fejlesztői, mérnöki munkakört választ - hatvan százalékuk doktori képzésre is jelentkezik. Közel tucatnyi egykori versenyző pedig már jelentős nemzetközi karriert is elért. (Ö. Z.)