Robo-Flex, a teherbíró műcsukló

Az ISS nemzetközi űrállomáson nemrégiben helyezték el a külső munkákat segítő, Canadarm (kanadai kéz) elnevezésű robotkart. Az ilyen feladatú, de például a veszélyes robbanószerkezeteket is hatástalanító, távirányítású robotok műkarjának egyik hibája, hogy a szabad mozgatásukat biztosító gömbfelületű műcsuklók nem eléggé teherbíróak.

Ezért keltett figyelmet egy új gömbcsuklós rögzítési mód, amelyet Werner O. Merlo, az albertai (Kanada) egyetem vegyésze mindig becsukódó esernyője "megrendszabályozására", rögzítésére ügyeskedett össze. Merlo csak aztán jött rá, hogy a Robo-Flexnek elnevezett szerkezet a gömbcsuklókat is a kívánt helyzetben és teherbíróan rögzítheti. (A mindennapi életben például a fényképezőállványok állítható-dönthető fejében vagy az autók kormányszerkezetében használjuk a gömbcsuklót.) A Robo-Flex lényege, hogy a csukló titánból készült gömbje aljának kéttucatnyi kis furatába rozsdamentes acélrudacskákat helyezett el.

A munkát végző "műkéz" csuklójába pedig a rudakat, szaknyelven tüskéket befogadó furatokat. Ha egy másik kézzel vagy egy automatikával irányítottan felszabadítják a gömbcsukló tüskéit, azok a műkézbe csuszszannak, és azt abban a helyzetében rögzítik. Mégpedig igen teherbíróan. Olyannyira, hogy így akár 250 kg-os terhelést is mozdulatlanul elviselnek. A tüskék visszahúzása után aztán a gömbcsukló ismét szabadon fordítható.

Az amerikai John Hopkins Egyetem műkarokat, protéziseket fejlesztő kutatói is felfigyeltek az érdekes újdonságra, és máris megkezdték annak embericsukló-protézisekben alkalmazásának vizsgálatát.

Újfajta gömbcsuklós rögzítési móddal működik a műkéz csuklója
Újfajta gömbcsuklós rögzítési móddal működik a műkéz csuklója
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.