Tavaly hétmillióan haltak meg rákban a világon
A jelentést mint szerkesztő Peter Boyle és Bernard Levin jegyzi. A dokumentum előszavában Peter Boyle, az ügynökség igazgatója hangsúlyozza, a daganatos betegségek problémája az egész világon súlyos kérdés, és bár a megelőzésben, diagnosztikában jelentős a haladás, a további kutatás sürgetően fontos. Egyszersmind hangsúlyozza, hogy az ilyen típusú betegségek kiváltképp a közepesen és rosszul fejlett országokban érdemelnek mindent meghaladó figyelmet. A kérdést súlyosbítja, hogy ezekben az országokban az egészségügyi ellátás, azaz a megelőzés, a korai kórisme és kezelés lehetőségei még messze elmaradnak a fejlett ipari társadalmak országaiétól.
Általánosságban évi egyszázalékos előfordulási növekedéssel kell számolni, de várható, hogy a növekedési ütem egyes országokban az átlagost meghaladja, így gyorsabb lesz Kínában, Oroszországban és Indiában.
A jelentés több fejezetben tárgyalja a daganatos betegségek okait, megelőzésének lehetőségeit, a rendelkezésre álló kezelési módokat, és betegségenként részletes elemzést ad.
Első ízben történt, hogy az éves összefoglaló nyomán 2008. december 9-re Atlantában nemzetközi konferenciát hívtak össze, ahol rangos daganatkutató intézmények képviselői találkoztak. Ezek között volt az Amerikai Rák Társaság, a Lance Armstrong Alapítvány, a Susan G. Komen for the Cure társaság és a mexikói Nemzeti Rák Intézet.
A tudományos tanácskozáson hangsúlyt kapott, hogy a statisztikai előrejelzések szerint a 2008-ban regisztrált betegségi adatok sebesen, már 2013-ra jelentősen megváltoznak, akár a megbetegedési ráta, akár a halálozás tekintetében. Míg 2008-ban az egész világon 12 millió betegséget regisztráltak, és hétmillió volt az elhalálozás, 2013-ra a megbetegedések száma várhatóan 26 millióra növekszik és 17 millió daganatos halál várható.
Ma daganatban többen halnak meg, mint AIDS-ben, tbc-ben vagy maláriában összesen.
A rákot terebélyesedő világjárványnak kell felfognunk, és nincs olyan ország vagy tudós társaság, amely a küzdelmet egyedül vehetné fel ellene, mondta most John Seffrin, az Amerikai Rák Társaság elnöke.
A konferencia meghatározta a teendőket is, az alábbiak szerint:
A dohányzás elleni küzdelem kiszélesítése, minden országnak el kell fogadnia az Egészségügyi Világszervezet dohányzásellenes ajánlását. A nem kormányszintű szervezetek aktív bevonása a rák elleni küzdelembe, a rákkutatás anyagi támogatásának fokozása, a megelőzés és korai felismerés módszereinek és lehetőségeinek kiterjesztése. A kockázati tényezőkkel összefüggő ismeretterjesztés és kampányok szorgalmazása.
Lance Armstrong, a híres kerékpárversenyző, aki maga is ráktúlélő, azt mondta, a betegség nem válogat. Lehetsz demokrata vagy republikánus, gazdag vagy szegény, fekete vagy fehér, beszélhetsz akár angolul, akár spanyolul, mindez nem számít.
Annak, hogy a rákbetegség megelőzése és kezelése ma már az életet veszélyeztető betegségek közt nagyon is kézenfekvő lehetőség, arra kötelez bennünket, hogy a gyógyítás minden ember számára elérhető realitássá váljék a világon, hangsúlyozta John Seffrin.
Magyarországon a nemzeti rákregiszter adatai szerint évente 66 ezer az újonnan diagnosztizált esetek száma, és daganatos betegségben 33-34 ezren halnak meg. A legtöbb férfi tüdőrákban betegszik meg, nők közt az emlőrák van első helyen.