Mikrobák indulnak a Marsra

A hamarosan induló orosz-kínai Phobos-Grunt űrszonda néhány mikrobát is magával visz a Mars holdjára. Az októberi út hallatán tudományetikai kérdések merülnek fel: mi lesz, ha egy végzetes hiba miatt a mikrobák kikerülnek a Marsra?

Most úgy tűnik, hogy a Phobos-Grunt 2009 októberében indulna el és 2010 augusztusában érkezne meg a Marshoz. A szonda magával visz egy kisebb kínai űrszondát, amely bolygó körüli pályára állva a Mars kozmikus környezetét tanulmányozza. Az orosz űrszonda fő feladata a Mars nagyobbik, Phobos nevű holdjának a kutatása lesz. Az égitest felszínére való leszállás után onnan talajmintákat gyűjt be és azokat 2012 júliusában juttatja el a Földre. A bolygónk mellett elhaladó űrszonda egy kapszulába zárva dobná le a Phobosról hozott mintákat.

De nem ez a fő attrakciója az útnak, hanem az, hogy a két bolygó között ingázó szonda biokonténerében elhelyezett harminc csőbe a Földön legellenállóbbnak számító mikrobákat teszik. Például az orosz tundrán is túlélő szervezetek. A kutatás célja az élőlények bolygóközi túlélési esélyeinek vizsgálata - adta hírül a space.com honlap. Választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy van-e esély az életformák kicserélődésére különböző bolygók között - azaz megáll-e a transzspermia elmélet. E szerint a mikroorganizmusok eljuthatnak a Marsról a Földre és viszont.

Felmerül az aggály, hogy nem követnek-e el súlyos hibát ezzel a kísérlettel? Eddig ugyanis minden lehetséges módon meg akartuk akadályozni, hogy a Marsra tartó űrszondák földi organizmusokat vigyenek a vörös bolygóra. Hiszen ebben az esetben "beszennyeznénk" az ottani környezetet - ezt egy 1967-ben szignált nemzetközi szerződés is ellenzi. Azután már nem volna hitelesen vizsgálható, hogy volt-e ott a helyszínen kifejlődött élet, s ha igen, pontosan milyen!

A kezdeményezés mögött álló Planetary Society és az Orosz Űrügynökség állítólag minden létező szabályt igyekszik betartani a szennyezés megelőzésére. Az űrvilág.hu szerint még ha valamilyen manőverezési hiba miatt a Mars légkörébe is lépne és lezuhanna a Phobos-Grunt, a mikrobák kiszabadulásának, túlélésének és elszaporodásának esélye akkor is igen kicsi. Az "utaslistát" úgy állítják össze, hogy a tiszta tenyészetek ne legyen alkalmasak az önálló marsi túlélésre, még akkor sem, ha valamilyen fatális hiba miatt lejutnának a felszínre. Ugyanakkor a tervekben szerepel a szibériai tundra talajában élő mikroorganizmusok utaztatása is. Ha valaminek a Földön, ezeknek lehet az egyik legjobb tűrő- és alkalmazkodó-képessége. Ezt a téma nemzetközi szakértők nem tartják szerencsés ötletnek. A space.com-nak nyilatkozó John Rummel, az észak-karolinai Greenville-i Egyetem kutatója szerint ezt a kísérletet a Föld körüli pályán is meg lehetne oldani, s így nem veszélyeztetnénk a Marsot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.