Innováció fél áron
A program sajátossága, hogy átmenetet képez a hagyományos K+F-támogatások és a kapacitásnövelő beruházási pályázatok között. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az állam a pályázók rendelkezésére bocsátott összeggel az innovációs lánc legvégén, a termelés fázisában avatkozik be a folyamatba. A pályázat tehát azok számára is esélyt kínál, akik alacsonyabb innovációs tartalmú elképzelésekkel jelentkeznek, azaz például már meglévő termék vagy eljárás továbbfejlesztéséhez igényelnek támogatást. A kiíró nemcsak intenzív K+F-tevékenységet végző vállalkozásokra számít, hanem a termelésben és a szolgáltatásban érdekelt cégek egyszerűbb fejlesztéseit is támogatni kívánja. A pályázati feltételek meglehetősen enyhék: két lezárt, teljes üzleti év, legalább egy fő munkavállalói létszám és a termék értékesítéséből származó minimális (a támogatás 20 százalékát kitevő) árbevétel vállalása a fejlesztést követő első két évben.
A hozzáférhető keret bőséges - 10 milliárd forint -, egy-egy projekt 15 és 250 millió forint közötti dotációhoz juthat. A támogatási összeget bér, járulék, anyagköltség, eszközök, illetve szolgáltatások vásárlása címén lehet elszámolni. A pályázóknak nem kell biztosítékot nyújtaniuk, és a megvalósítás idejére a pályázati összeg egy része előlegként is odaítélhető.
A pályázókat egy 100 pontból álló értékelési szisztéma alapján rangsorolják. A pontrendszer nyilvános, és a megszerezhető pontok töb mint 90 százaléka a pályázó által is kiszámítható (csupán az innovációtartalom és a költségvetés realitásának megítélése függ a külső szakértők és a bírálóbizottság döntésétől). Az értékelés a beadástól számított három hónapon belül megtörténik.
A hasonló, az innovációt a gazdasági szféra minden területén "szétterítő", széles körben elérhetővé tevő támogatási lehetőségek idehaza ritkaságnak számítanak. Ezt a típusú tevékenységet piaci alapon (például kockázati tőkével) többnyire más országokban sem finanszírozzák - innen nézve a 45 százalékos felső támogatási küszöb kifejezetten magasnak számít. A keret felhasználásával kapcsolatban ugyanakkor kétségeket ébreszt, hogy a magyar gazdaság szereplői közül csupán egy szűk, jól körülhatárolható kör mutat érdemi innovációs aktivitást, és a többiek számára valószínűleg az sem elég vonzó lehetőség, ha a fejlesztési költségeket megfelezhetik az állammal.
A részletes pályázati kiírás a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján olvasható. (H. M.)