Lassuló Japán: késésben a digitévé
Arra számítottak, hogy az idei pekingi olimpia majd felgyorsítja az átállást és már ebben az évben a háztartások több mint 50%-a átáll, de ehelyett a növekedés mindössze 3% lett, a teljesítés jelenleg 47%. A lassulás fő oka az, hogy a digitális vételre alkalmas készülékek ára viszonylag magas, a hagyományos tévékészülékekhez kapcsolható digitális tunerek 15-20 ezer jenbe (30-40 ezer Ft) kerülnek, áruk még mindig nem csökken, miközben a jövedelmi viszonyok romlása miatt a háztartások érthetően tartózkodnak a cserétől. A jövedelemcsökkenés miatt a fő gyártók az elektromos cikkek iránti kereslet jelentős zuhanását jósolják az év végére. A rosszabbodó kilátások miatt a készülékgyártók is lefelé korrigálják termelési és eladási terveiket.
A tévétársaságoknak is gondot okoz a késés, mert a számítottnál hosszabb ideig kell még továbbra is párhuzamosan sugározniuk analóg és digitális üzemmódban, ami csökkenti nyereségüket, ez különösen a körzeti műsorszórókat érinti hátrányosan. Az átállás meggyorsítására a hírközlési tárca 220 milliárd jenes támogatást kért a kormánytól a fennmaradó három évre, ebből 1,7 millió alacsony jövedelmű, nyugdíjasháztartást segítenének ingyenes antennák és tunerek juttatásával. A műsorszórók jövedelemelmaradását is pótolni szándékozik a tárca. Egy új akcióterv keretében a gyártókat rá akarják venni a digitális tunerek árának csökkentésére, az ideális ár 5 ezer jen lenne a jelenlegi 15-20 ezer helyett.
A digitális tévézés kétségtelenül nagy felbontású, jó minőségű képet ad, kisebb sávszélességen több műsor sugározható, a nézők egy gombnyomással lehívhatják a legfrissebb híreket, időjárás-jelentést vagy helyi információkat, interaktív módon részt vehetnek a stúdióban folyó műsorokban is. Úgy tűnik, a jelenlegi költség-haszon megfontolások egyelőre visszafogják a terjedését. Akik azonban megelégszenek a kisebb képmérettel, az ún. vanszeg megoldás révén (one-seg, a sávtartomány "egy szegmense") továbbra is költségtakarékosan digitévézhetnek. Az újabb mobilokba már be van építve a külön digitális tuner, a mobilszolgáltatótól függetlenül, tehát nem pluszdíjszabásért bármikor ingyen nézhető a mobil monitorján a tévéműsor. Vagy, néhány ezer jenért kapható a pendrive méretű digituner, a laptop usb-csatlakozójába illesztve veszi a tévéműsort, amely a monitor szélén kis ablakban nézhető, miközben a pc-n dolgozunk. Akár négy programot is képes négy kis ablakban egyidejűleg megjeleníteni, a mellékelt szoft mind a négynek egyidejű rögzítését is lehetővé teszi a számítógépen. A műsor így bármikor visszanézhető, vagy ha éppen nincs időnk, mini-memóriakártyára kiírható. A kártyát aztán a mobilba helyezve metrón, buszon utazás közben megnézhetjük
a műsort.
Egyelőre a magyarországi földfelszíni digitális átállás sem sikertörténet. Adás csak a Duna TV-től érkezik, a vételi oldalon pedig nagy a zűrzavar. Árulnak ugyan olyan tévéket, amelyek alkalmasak a digitális adás vételére, ám ezekben többnyire MPEG2-es dekóder van, miközben a hazai adás MPEG4-es tömörítést használ. Az utóbbihoz való kiegészítő egységek ára a 40 ezer forintot is eléri.