Vesekő kínozza a gyerekeket is
A gyermek vesekőbetegsége nem különbözik a felnőttétől, a panaszok és a kezelési módszerek is hasonlók. A kövek nagyrészt (40-65 százalékban) úgynevezett oxalátkövek. Az oxalát számos ételben megtalálható, és kalciummal kötődve kicsapódik a vizeletben. További kőfajták a kalciumfoszfátok és a húgysavkövek. Annak, hogy a vizeletben kőképződés megy végbe, elsősorban a folyadékbevitel hiánya az oka, továbbá a túlzottan sós ételek fogyasztása.
Nem csak a felnőttek rohannak napestig, sajnálva az időt az evéstől-ivástól. A gyerekek is hajszoltak, étkezési szokásaik megváltoztak. Először is kevés folyadékot fogyasztanak. Mivel az iskolában nem szakítanak időt a WC-t fölkeresni, inkább alig isznak - mondja Alicia Neu, a baltimore-i John Hopkins Gyermekklinika nefrológusa, a vesekőcentrum vezetője. Azaz kizárólag akkor isznak, ha nagyon szomjasak. Ez különösen a sportoló és fizikailag aktív gyerekek esetében aggasztóan kevés. Súlyosbítja a helyzetet, miként azt Bruce Shlaugenhoupt, a wisconsini egyetemi klinika gyermekurológusa megfigyelte, hogy éppen a sportoló gyerekek közt népszerűek leginkább az olyan italok, amelyek sok sót tartalmaznak, nem szólva a széltében-hosszában fogyasztott, agyonsózott gyorsételekről, levesporokról, chipsekről, szendvicsekről. Ugyanilyen szerepük van a szénsavas üdítőitaloknak.
Egy másik magyarázat a kövérség volna. Egyes megfigyelések szerint kövér, túlsúlyos gyerekeken a vesekő gyakoribb. John Pope nashville-i urológus tapasztalata szerint a kövérség hangsúlyosan fontos hajlamosító tényező. Akiket mi látunk gyerekeket, nem kövérek - állítja viszont Caleb Nelson, a bostoni gyermekkórház vesekőcentrumának az igazgatója.
Más táplálkozási faktorok is szóba jönnek. A divatos fogyókúrás, sok fehérjét tartalmazó készítmények nagyon károsak. Kínában nemrég a melaninnal dúsított tejre vezették vissza a szaporodó vesekőeseteket. A melanin toxikus kémiai anyag, amit a felvizezett tejhez illegálisan adagoltak, hogy fehérjetartalmát fokozzák.
A vesekőképződés okai közt családi halmozódás, örökletes vonások ugyancsak felismerhetők, ezért a veszélyeztetett családokban a gyermekek táplálkozását nagy figyelemmel kell nyomon követni és irányítani. Megfelelő víztelítettségi állapot fenntartása, a szénsavas üdítőitalok és a só kerülése kapjon hangsúlyt. Tévhit, hogy a kalciumban gazdag ételek fokozzák a kőképződés kockázatát. Fordítva van. A kalcium ugyanis még felszívódása előtt megköti az oxalátot.
Dr. Merksz Miklós, a Heim Pál Gyermekkórház gyermekurológusa, osztályvezető főorvos kérdésünkre a hazai helyzetet úgy jellemezte, hogy összességében a gyermekveseköves esetek száma nem változott, ám a korábbiakban a betegek mintegy 20 százalékát kitevő gyulladásos eredetű kőképződés visszahúzódása mellett a kalciumoxalát kövek itthon is dominánssá váltak, e gyermekpáciensek száma hazánkban is megnőtt.
A tünetek ismertek. Többé-kevésbé erős hasi fájdalmak, görcs, láz, puffadás jelentkezik, esetleg véres vizelettel kísérten. A kezelés az ürítést segítő eljárásoktól a kőzúzáson át a műtétig terjedhet.
A vesekövesség nemcsak a kínzó fájdalmak miatt jelentős. Veszélyes korai és késői következményei lehetnek.