Nettelenül a digitális korban
Összesen közel 250 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesül a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) által tavaly elindított Netrekész program első 50 nyertes pályázója. A nyertesek között faluszépítők, hagyományőrzők, sajtósok és vállalkozásfejlesztők is vannak. A nyertesek listája a gazdasági tárca honlapján, a Sajtószoba menüpontban olvasható.
Az egyes pályázók általában 1,5-5 millió forint támogatást kaptak. Az eredményhirdetést követően azonban az 50 nyertesből 41 pályázó kezdte meg a projektek megvalósítását (a többiek saját forráshiány miatt visszaléptek) - tudtuk meg Bede Hajnalkától, a MEH illetékes szakállamtitkárságának sajtóreferensétől.
A kiírás célja az volt, hogy helyi, internetet oktató szervezetek, teleházak, művelődési házak, cégek tevékenységét támogassa, melyek a maguk szűkebb közösségében képesek közvetlenül elérni az internetet nem használókat, és megtanítani őket az első lépésekre, gyakorlati úton elmagyarázni a netezés előnyeit. A megvalósításra a nyerteseknek maximum egy év áll a rendelkezésére. A nyertes pályázók tanfolyamait - furcsa módon - nem hirdetik egy központi internetes gyűjtőoldalon, hanem mindenki maga gondoskodik a hirdetésről a helyi újságokban, plakátokon, szórólapokon, helyi közösségi tereken. Azonban a kampány honlapján (is) látható reklámfilmeken megjelenő kormányzati kék számon - a 189-en - eligazítást lehet kapni arról, hogy melyik közeli településen működik e-Magyarország pont vagy teleház. Ezen nyilvános közösségi internetezési lehetőséget nyújtó intézmények közül több helyen is zajlik Netrekész tanfolyam.
- Az oktatás az egyik kiemelt tevékenységi területe volt a pályázatoknak, mindemellett azt gondolom, hogy szakmailag ennél szélesebb körben érdemes meríteni a Netrekész program kapcsán megvalósuló projektek tematikájából - mondta el lapunknak Bódi Gábor, az infokommunikációért és e-közigazgatásért felelős szakállamtitkár, utalva az internetezést népszerűsítő előadásokra és egyéb internetes alapú segítő szolgáltatásokra. (E sorok írójának oktatói tapasztalata, hogy a gázár-támogatási nyomtatvány letöltése, a netes angol nyelvtanfolyam és a gyógyszer, illetve orvosi információk a "slágerek" a kezdő netezők körében a menetrendek és az időjárás örök témája mellett.)
Az oktatási program azonban csak az egyik platformja a Netrekész programnak. A másik "láb" egy szemléletformáló kommunikációs kampány, amit a Netrekész Közhasznú Kft. koordinál. Magyarországon rendkívül magas, 60 százalékos a felnőtt lakosság körében a digitális írástudatlanság. Az érintettek - elsősorban 50 év felettiek, vidékiek, kisebbségek és fogyatékkal élők - nagy részének semmilyen közvetlen kapcsolata nincs a számítógéppel vagy az internettel.
A Netrekész Kft. ügyvezetője, Szenes Gábor szerint további kutatások bizonyítják, hogy Magyarországon nem feltétlenül anyagi okok miatt maradnak távol az emberek a nettől, hanem bizalmatlanságból vagy tudatlanságból fakadóan. A kezdeményezés azokra koncentrált, akik megengedhetnék maguknak az internetet, de különböző okokkal magyarázva vállalják a távolmaradást. A kampányban egy Tolna megyei kis község, Aparhant lakóit szólaltatták meg. Ez a falu arról nevezetes, hogy aktív polgármesterének köszönhetően évekkel ezelőtt két hatalmas, drót nélkül működő jeladót szereltek fel a faluban, így vezették be az internetet. A falu lakói rendszeresen használják a világhálót, többüknek saját honlapja van, ezen keresztül tartja a kapcsolatot külföldi rokonokkal, barátokkal vagy üzlettársakkal, intézik mindennapi ügyeiket.