Kölcsönadott immunsejtek
"Ha a beteg HIV vírusfertőzésben szenved, akkor egyszerűbb és hatékonyabb ha az állatokban nevelt sejtjeit immunizáljuk a HIV-vakcinával, mint ha ugyanazt az oltóanyagot egyenesen a legyengült beteg szervezetébe juttatnánk - így vélekedett a Michigan Egyetem egyik kutatója, amikor évekkel ezelőtt elkezdett az immunrendszer fontos részével, a T-sejtekkel kísérletezni. Ezek a T-immunsejtek ugyanis gyerekkorban még igen formálhatók, később azonban vesztenek aktivitásukból és a különféle kórokozókkal szemben is nehézkesebben veszik fel a küzdelmet. Épp ezért Jeffrey Platt megpróbálta "visszafiatalítani" a felnőtt betegek T-sejtjeit. Erre igen egyszerű módot talált. Donorok köldökvéréből és csontvelőjéből kiemelt őssejteket ültetett malacembriókba sikeresen. Mire a kismalacok megszülettek az állatok szervezetében kimutathatók voltak az emberi T-sejtek. A donor immunsejtjeinek különféle, fiatal variációi jöttek létre. Platt ezek után az állatok véréből "kihalászta" az emberi sejteket és azokat próbaképpen a páciens eredeti sejtjeivel keverte össze. Célja az volt, hogy lássa: a beteg szervezete befogadja-e az állatokban nevelt T-sejteket. A próba sikerült. Ezzel szemben, ha a T-sejteket más donorok sejtjeivel keverték össze, akkor azok azonnal támadásba lendültek - számolt be a New Scientist.
Az eredményeket az állatgyógyászatban is lehet majd használni. Kiderült ugyanis, hogy az emberi T-sejtekkel megerősített kismalacok immunrendszere sikeresen küzdött meg több, az állatokra igen veszélyes kórokozóval.
Bár a módszert már kidolgozták és a szakemberek a hatósági engedélyekre várnak, hogy megkezdődjenek az embereken is a kísérletek, sokan óvatosan nyilatkoznak. Attól tartanak, hogy az állatokban nevelt emberi immunsejtek tartalmazhatnak olyan malacokra jellemző vírusokat, amelyek rejtve vannak az állatok DNS-ében. Erre eddig nem találtak példát a tudósok, ennek bizonyításához ugyanis rendkívül széles körű laborvizsgálatokra van szükség.