A LIFE élteti a természetvédelmet

Négy, összesen 7,8 millió euró összköltségű magyar természetvédelmi projekt uniós támogatását hagyta jóvá az Európai Bizottság, amiből 5,5 millió euró a brüsszeli pénz. A veszélyeztetett fajok és élőhelyek védettségének javítását felvállaló LIFE program keretében jövőre induló négy fejlesztés 2013-ra fejeződhet be.

Magyarország 2001-ben csatlakozott a LIFE programhoz: 2006-ig 31 hazai pályázatunk (16 természetvédelmi, 15 környezetvédelmi) kapott támogatást mintegy 20 millió euró - azaz 5 milliárd forint - értékben. 2007-ben indult az új, hétéves program LIFE+ néven. Az új szakasz első évében Magyarország különösen sikeres volt, hiszen hatból négy pályázata nyert. Sőt 4,6 milliós nemzeti keretünket jóval felülmúlva 5,5 millió eurónyi támogatást kaptak a jól előkészített, magyar projektjavaslatok.

A négy nyertes egyike a mohácsi Szabadság-zátony és Béda-Karapancsa ártéri élőhelyeinek megőrzéséről szól. A mintegy 1,8 millió euróból a mellékágat újra horgászok, evezősök, strandolók használhatják rekreációs céllal. Javulna a Szabadság-zátony déli részénél lévő, új-mohácsi partszakaszon található szabad strand, illetve a mohácsi-szigeti oldalon működő kutak vízminősége is.

A 2,2 millió euró költségű Keleti-Bakony térségében lévő, honvédségi használatban álló területek természetvédelmi rekonstrukciójának célja a leromlott élőhelyek és populációk helyreállítása, de legfőképpen a katonai tevékenységek és a természetvédelmi akciók optimális összehangolása. Ugyanennyi pénzből valósulhat meg a kipusztulással közvetlenül veszélyeztetett rákosi vipera Kárpát-medencei védelme. A rákosi vipera a XX. század során folyamatosan visszaszorult, és a hajdani Kárpát-medencei elterjedés napjainkra néhány, magyarországi szigetszerű populációra zsugorodott. A magyar gerinces fauna elismerten egyik legveszélyeztetettebb fajának teljes magyarországi állományát 500 példánynál is kevesebbre becsülik. A program a faj végleges felmorzsolódásának megelőzésére irányul. 1,6 millió eurót nyert a balmazújvárosi puszták rendbetételére a Hortobágy Természetvédelmi Egyesület. A projekt során kiszámíthatóvá válik a vízjárás a Nagy-szik területén, emellett látogatóközpont, pihenő és megfigyelőtorony is épül.

A rákosi vipera is kap pénzt
A rákosi vipera is kap pénzt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.