Hány órakor kell rákot kezelni?
A szervezet anyagcseréje a nap folyamán 24 óránként ismétlődően bizonyos ütem szerint változik. Például hajnali 4.30-kor a legalacsonyabb a hőmérséklet, 6.45-kor a legnagyobb a vérnyomás-emelkedés, a leggyorsabb reakcióidő 15.30-kor mérhető stb. Mindez sejtszintű működési ritmusoknak köszönhető. Az ép sejtek szaporodása ugyancsak ritmusos, ám a daganatsejtek állandóan, mondhatni, zabolátlanul osztódnak.
Az említett vizsgálatban áttétes vastagbélrákban szenvedőket és tüdőrákos betegeket kezeltek. Az ép sejtek szaporodási ritmusa a mellékhatások szempontjából iránymutató (abban az órában kell a beteget kezelni, amikor e sejtek kevéssé aktívan szaporodnak, máskülönben a mellékhatások - pl. fájdalom, gyulladás - súlyosabbak).
E szerint a daganatkezelés legkedvezőbb időpontja hajnali egy órakor és délután 4-kor van. Ha a gyógykezelés a nap más időpontjaiban történt, a mellékhatások száma megötszöröződött. Ugyanezen "rossz" időpontokban a daganatgátló hatás a felére csökkent.
A ritmusalapú kezelés elve a röntgenbesugárzásra is érvényes. Georg Bjarnason torontói kutató megfigyelte, hogy nyaki és koponyadaganatok esetében, megfelelő időpontot választva a mellékhatások ritkábbak.
A sejtek ciklikus működése hihetetlenül bonyolult - állítja David Orrell oxfordi professzor, aki a sejtműködést számítógépes modellezéssel vizsgálja. Egy kísérletes gyógyszerrel, a sejtosztódás fehérjéit gátló seliciclibbel a modellált, virtuális sejten is igazolódott, hogy a szert különböző időpontokban adva a hatás eltérő.
A komputeres modellálás alapján lehetővé válik nemcsak a megfelelő időpont kiválasztása, de a gyógyszerek optimális adagolása is. Ha tekintetbe vesszük, hogy az egyes kémiai anyagok az egészséges és daganatos sejtekre másképp hatnak, és hogy a sejtek az egyes ember génstruktúrájától függően egyénenként változó módon viselkednek, a gyógyszerhatás bonyolult folyamatainak számítógépes modellálása korszakos jelentőségű.