Uniós zöld út

A pénzügyi válság megváltoztathatja a klímavédelmi prioritásokat - hangoztatta még egy hete is a német külügyminiszter, utalva azokra a véleményekre, melyek szerint a szénkibocsátás csökkentésének oltárán kifizetett költségek a jelenlegi helyzetben még inkább fékezik az európai gazdaság versenyképességét. Az uniós feszültséget érzékeltette a környezetvédelmi és az iparügyi biztos ellentétes véleménye is.

Míg Stavros Dimas úgy fogalmazott, hogy a pénzügyi válság "egy nap itt van, míg másnap véget ér", a klímaváltozás veszélyével viszont továbbra is szembe kell néznünk, addig Günter Verheugen felmentést akart egyes iparágaknak a kibocsátást korlátozó rendelkezések alól. A klímaváltozás hatásainak csökkentéséért kiállók ezért is aggódtak az uniós klímapolitikai törvénycsomag keddi bizottsági szavazása előtt. A szakbizottság azonban elfogadta a javaslatot, mely már 2020-ra is 30 százalékos csökkentést irányoz elő Európában az üvegházhatású gázok kibocsátására ha a világ többi országa is hasonló mértékben lefaragja emisszióját.

Noha a hazánk számára előnyös javaslat még csak a szakbizottságban kapott zöld utat, világos, hogy e szerint kevés gazdasági terület kapna mentességet a speciális "klímaadó" alól. A szavazásban minden bizonnyal olyan nemzetközi jelentések is segíthettek, melyek bizonyítják, hogy a globális felmelegedés ellenőrzés alatt tartása sokkal kisebb költséggel járna a világgazdaságnak, mint az anélkül keletkező károk. Csak remélhetjük, az európai parlament decemberi plenáris ülése is támogatja majd ezt a javaslatot, amit egyébként ellentétes pártállású magyar EU-képviselők támogatásával sikerült elfogadtatni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.