"Elérhetetlenül nem létezel"

Az új kommunikációs technológiák visszatérést hoznak egy régebbi társadalmi együttélési modellhez, amelyben az ember mindig elérhető és látható volt a környezet számára - hangzott el az MTA múlt heti konvergenciafilozófiai konferenciáján. A nemzetközi tanácskozáson a mobiltelefon, a vezetékes telefon, az internet és a digitális tartalomszolgáltatás öszszeolvadása (konvergenciája) volt a központi téma.

Nyíri Kristóf akadémikus (a konferencia szervezője) és munkacsoportja 2001-ben indította el azt a kutatási programot, amelyben a mobilhasználat kommunikációra és emberi kapcsolatokra gyakorolt hatását vizsgálták. A kutatás tapasztalatai szerint nem megalapozottak a technika elidegenítő hatására vonatkozó vélelmek. A gyakorlat inkább egy ezzel ellentétes összefüggést mutat: a mai kor embere épp az új kommunikációs technológiák segítségével tudja szorosra fűzni és működésben tartani rokoni, baráti és szakmai kapcsolatait.

Az elérhetőség az új korszak kulcsmomentumává vált: aki digitálisan elérhetetlen, az olyan, mintha megszűnt volna létezni. A "fontosság" legbiztosabb fokmérője pedig az lett, hogy az ember rajta van-e az interneten: aki a nevére rákeresve nem találja meg magát a Google keresési eredményei között az első oldalon, az nehezen tudja elhitetni, hogy valóban fontos ember. A mobilok és a blogolás elterjedésével egy olyan alternatív nyilvánosság jelent meg, amely sok helyen háttérbe szorította a hivatásos sajtót, és több országban a politikai változásokra is hatást gyakorolt. (H. M.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.