Itt a mesterséges vörös vérsejt!
Lanza professzor vezetésével a rochesteri Mayo Klinikán és a Chicagoi Egyetemen a humán őssejtekből először ún. hemangioblasztokat hoztak létre. Ezek az emberi vörös vérsejtek elősejtjei, amikből az érett sejtek fejlődnek. A kutatások fontos mozzanata volt, hogy a sejteket sikerült magjuktól megszabadítani. Noha a korábbi években az őssejtfelhasználás sok tekintetben sikeresnek mutatkozott, ez a mozzanat lehetetlennek látszott. A módszer alapja, hogy a vérsejteket laboratóriumi körülmények között ugyanabban a közegben, a csontvelő szöveteiben szaporítják, ahol az emberi szervezetben is kifejlődnek. Annak, hogy a sejtnek nincs magja, az a jelentősége, hogy az ilyen sejt osztódni képtelen, azaz daganatképzésre alkalmatlan. Mindazonáltal oxigént ugyanúgy szállít, mint az emberi szervezetben fejlődő vörös vérsejt. Az őssejtből fejlesztett vérsejt további előnye, hogy mentes fertőző ágensektől (HIV és hepatitiszvírustól). És ami a legfontosabb, a kísérletek során a sejteket nagy tömegben sikerült előállítani. Elméletileg nincs akadálya tehát a gyógyításhoz szükséges teljes vérmennyiség mesterséges gyártásának.
A transzfúziós kezelés gyakorlatában csoportazonos vér a szabály, de biológiai értelemben a "O" (nulla) vércsoport, mivel antigént nem tartalmaz, univerzális donornak tekinthető. E szempontból tehát ez a vörös vérsejt az ideális, hiszen bárkinek adható, veszély nélkül. Most lehetségessé vált a nullás vér előállítása. Speciális víruskezelési eljárással, amelynek során géneket juttatnak a sejtbe, törlik a sejt fejlődési programját, ezzel a kifejlett emberi (például bőr-) sejteket vissza lehet fordítani az embrionális állapotba. Az érett sejteknek ez az újraprogramozása fölöslegessé teszi az embrionális őssejtek felhasználását, hiszen az így nyert "indukált pluripotens őssejtek" képesek arra, hogy tervezett tulajdonságokkal bíró sejtté fejlődjenek. Ha embrionális őssejtekre nincs szükség, számos morális aggály is okafogyottá válik.
Talán nincs messze a nap, amelytől kezdve a személyes véradás mint szervdonáció szükségtelenné válik. Most már az állatkísérletes vizsgálatok következnek, mondta Lanza professzor. Az Amerikai Vöröskereszt szóvivője nyilatkozatában kiemelte: a mesterséges sejt laboratóriumi előállítása rendkívül fontos lépés a vérátömlesztés történetében.