Átjátszóállomás a nappaliban
Ez a bevezetés csak arra jó, hogy megértsük, miért neveztek el az informatika-telekommunikációban egy új technikai lehetőséget éppen a femto után. A femtocella a vezeték nélküli kommunikációban terjedhet el, mondhatjuk, házi használatra. A belső kommunikációkhoz nincs szükség a külső átjátszóállomásra. A házi átjátszó azért "femto", mert ezzel is jelzik, hogy nagyon kicsi a külső állomásokhoz képest.
Jelentőségét mutatja, hogy a Femto Forum érdekszövetségnek már negyven vállalati tagja van, köztük olyan iparági hatalmasságok, mint például a Motorola, a NEC vagy a Nokia. Úgy tűnik, minden érdekelt cég már korábban elkezdte fejleszteni a maga megoldását. Most már nem is az új eszközök és eljárások színre lépése kérdéses, hanem a szabványosítás. Mindenesetre piacelemző szakértők azt jósolják, hogy öt éven belül már akár ötvenmillió femtocella üzemel majd szerte a világon.
Ma már a mobiltelefon egyre bővülő funkciókészletet nyújt a használónak, a beszélgetés csupán töredékét teszi ki a listának. Internet-hozzáférés, szöveges üzenet, képek és videók felvétele, átjátszása egyaránt szerepel az újabb készülékekben. Paradox módon az információk kétharmadát otthon vagy a munkahelyen kérdezik le vagy fogadják a tulajdonosok. Ugyanakkor a kiépített átviteli hálózatok mind túlterheltebbek, mert nem ilyen adatáradásra lettek kialakítva. A bővítéshez pedig egyre nehezebb helyet találni a tetőkön és az adótornyokon. Problémát jelenthet a belső téri használatkor az is, hogy mennyire átjárható a rádióhullámok számára az adott épület, mekkora az árnyékolás. A lokális, "belső" átjátszóállomások, a femtocellák nagymértékben könnyíthetik ezt a terhelést, és a leárnyékolások ellen is megoldást jelentenek.
Persze a rengeteg kívánatos vonás mellé rögtön felbukkannak a kérdőjelek is. A leglényegesebb, hogy milyen élettani hatásokkal jár, ha a házunkban vagy a munkahelyünkön egy rádiófrekvenciás sugarakat kibocsátó újabb berendezés fészkeli be magát? Nem elhanyagolható probléma, hiszen a mobiltelefonok esetében sincs még lezárt, véglegesen megnyugtató felelet. A kérdésekre nyilván meggyőző élettani kísérleteken és hosszabb időtávú teszteken alapuló, kiérlelt válaszok kellenek.