Kormánybiztost a parlagfű ellen!

A parlagfű elleni küzdelem kiemelt állami feladat legyen, és nevezzenek ki e területért felelős kormánybiztost - javasolja Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa. Az ombudsman szerint e területen önálló, világos feladatkörrel és erős, hatósági jogkörökkel felruházott szakmai testületre van szükség.

Az ombudsmani javaslat előzménye, hogy a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület felkérte a jövő nemzedékek országgyűlési biztosát, vizsgálja meg a parlagfű elleni küzdelemről szóló országgyűlési határozat teljesülését. Fülöp Sándor egyetért a korábban már vizsgálatot folytató általános ombudsmannal abban, hogy a parlagfű - mint a legveszélyesebb pollenallergia-okozó növény - folyamatos terjedése a környezet állapotának romlását jelenti.

A parlagfű-allergia mára népbetegséggé vált, az ország lakosai negyedének okoz vissza-visszatérő problémát. Mivel a parlagfű húsz százaléka származik belterületről, nyolcvan százaléka külterületről, a legelső feladat a tarlók parlagfű-mentesítésének megoldása. Az adatok szerint a városokban magasabb az allergiás betegségben szenvedők aránya, mint falun.

Az érintett civil szervezetek szerint a szerteágazó, nem egységes szabályozás miatt az érintett hatóságok nem működnek együtt. Ezen segíthetne a kormány által létrehozott tárcaközi bizottság, 2006-ban azonban egy parlamenti rendelkezés hatályon kívül helyezte az azt életre hívó országgyűlési határozatot. A bizottság elnöke lemondott, s azóta sincs új elnök.

Fülöp Sándor szerint a parlagfű okozta kár évente több tízmilliárd forintra tehető. A gyomosodás miatt 32 milliárd forint veszteséget okoz a kieső termésmennyiség, 40 milliárd forintnyi kárt okoznak a táppénzkiadások, az egészségügyi ellátás és a gyógyszerek költségei. A kormány mindezzel szemben egymilliárdot sem szán a védekezésre, ráadásul ez az összeg az utóbbi években még csökkent is. Az egymilliárd forintot el nem érő forrás elenyésző a több tíz milliárdos egészségügyi költséggel, gazdasági és társadalmi kárral szemben.

Az ombudsman álláspontja szerint a parlagfű elleni küzdelem nem tekinthető pusztán növényvédelmi kérdésnek, hanem környezetvédelmi, környezeti és humán egészségügyi feladatként is kell kezelni. Gyökeres változásra, átfogó stratégia kialakítására van szükség, amely a károk mérséklése, felszámolása mellett a megelőzést helyezi előtérbe. Fülöp Sándor azt javasolja, hogy a parlagfű elleni küzdelemről készüljön önálló, egységes, átfogó törvény.

- Szerintem, ha a parlagfüvet szigorú védelem alá helyeznénk, az emberek ennek hatására - tapasztalataim szerint - úgy elkezdenék irtani, hogy pár év múlva már írmagja sem maradna ebben az országban.
- Szerintem, ha a parlagfüvet szigorú védelem alá helyeznénk, az emberek ennek hatására - tapasztalataim szerint - úgy elkezdenék irtani, hogy pár év múlva már írmagja sem maradna ebben az országban.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.