Két év múlva űrhajót akar küldeni a Marsra Musk
A korszerűsített kapszula útjához a NASA műszaki segítséget nyújt az út során gyűjtött adatokért cserébe.
A Red Dragon (Vörös Sárkány) voltaképpen egy korszerűsített változata annak az űrhajónak, mellyel a SpaxeX már embereket is szállított a Nemzetközi Űrállomásra és vissza. A felbocsátáshoz egy javított, ám a gyakorlatban még ki sem próbált Falcon 9 hordozórakéta szolgáltatja az energiát. Az űrhajó falába épített négy Super Draco nevű hajtómű az indításnál vagy landolásnál észlelt vészhelyzet esetén segít: indulásnál például 30 másodperc alatt lerobbantja a hordozórakétáról és 1500 méteres magasságba emeli a Dragont, ahol az megkezdheti a lassú ereszkedést és az ernyő kibontását, hogy azután az óceánban landoljon.
Elon Musk régóta tervezi, hogy meghódítja a Marsot Mario Anzuoni / Reuters |
A SpaceX tulajdonosa, Elon Musk régóta tervezi, hogy meghódítja a Marsot, és egy tegnapi Twitter-üzenetében kijelentette: a Dragon 2 a Naprendszerben bárhol képes lesz leszállni.
A Red Dragon missziót az első kísérleti útnak szánja, de hozzátette, embereket egyelőre csak a Föld–Hold távolságban van értelme utaztatni, mert a hosszabb távú űrutazások egyelőre még túl kockázatosak.
A NASA jelenleg fejleszti a Lockheed Martin céggel közösen a hosszabb távú űrutazásokra alkalmas Orion űrhajót és az ehhez alkalmas hordozórakéta-rendszert. Ez azonban egy vagy több olyan lakómodult is tartalmaz majd, mely az induló és visszatérő kabinhoz csatlakozna. A SpaceX épp a közelmúltban vitt föl egy felfújható lakómodult a Nemzetközi Űrállomáshoz, melynek továbbfejlesztett változatait már a hosszabb távú űrutazásoknál is tervezik felhasználni.
A Mars iránti érdeklődés megélénkülését jelezte a kínaiak néhány nappal korábbi bejelentése, miszerint 2020 körül ők is űrhajót akarnak küldeni a Vörös Bolygóra, méghozzá egy automata Mars-járóval, mely adatokat szolgáltatna bolygószomszédunkról.