A SpaceX néven ismert amerikai űripari vállalkozás építi meg az Egyesült Államok első kereskedelmi célokat szolgáló űrkikötőjét – jelentették be a texasi Brownsville-ben. Az űrkikötőből évente tizenkét startot terveznek.
Kereskedelmi űrkikötő épül Texasban
A 85 millió dolláros költségű rakétaindító állomás a Brownsville-től keletre található Boca Chica Beachnél épül, az állam összesen 15 millió dollárral támogatja a kivitelezést.
A kaliforniai központú SpaceX várhatóan 300 új munkahelyet teremt a légikikötő megépítésével - jelenleg 250 szakember fejleszti a cég űreszközeit. Elon Musk elnök-vezérigazgató szerint a létesítmény vonzó turistacélponttá válhat, diákokat terelhet az űripar felé, emellett további megrendeléseket biztosít majd a SpaceX beszállítóinak.
A cég a NASA-val kötött 1,6 milliárd dolláros szerződésben vállalta, hogy űrhajókat juttat a nemzetközi űrállomásra, ami azért fontos, mert csökkenti az amerikaiak függőségét az oroszoktól. A SpaceX teherűrhajója eddig ötször repült, valamennyi alkalommal sikeresen. Az utolsó három már menetrendszerű út volt. A SpaceX egyébként idén májusban mutatta be első olyan űrkapszuláját, a Dragon V2-t, amely hét embert is el tud szállítani a Nemzetközi Űrállomásra, és többször is használható, ha minden földet éréskor ép marad.
SpaceX / Forrás |
A SpaceX olcsónak számító felbocsátásaival kemény konkurenciát jelent más rakétagyártóknak. A MTI szerint két francia rakétagyártó cég, az Airbus és a Safran júniusban kötött megállapodása azért született, hogy az európai kereskedelmi űrtechnológiai ipar versenyképes maradjon a kisebb és olcsóbb rakétákat gyártó amerikai vetélytárssal szemben.
Azt sem szabad azonban elfeledni, hogy nem ez az első magánűrkikötő az Egyesült Államokban.
Három éve a különc brit milliárdos, Sir Richard Branson már felavatta saját, űrturisztikai célokat szolgáló, 209 millió dollárból megépített űrkikötőjét az új-mexikói sivatagban. Branson az összesen két és félórásra tervezett űrsiklós útja részeként öt percnyi súlytalansági élményt ígér az utazásonként 250 ezer dollárt fizető utasoknak.