Június végén megáll az idő
Alszunk, dolgozunk, esetleg facebookozunk ezen plusz másodperc alatt? Majd eldől. De miért kell az órák mozgását egy másodpercre megállítani? Fizikai okok miatt.
Nick Stamatakos, a US Naval Observatory egyik vezetője szerint – aki erről az Australian Broadcasting Corporationnek nyilatkozott – ez egyszerű okra, a Föld lassuló forgására vezethető vissza.
A másodpercet valamikor a bolygó teljes, 360 fokos fordulatának 86 400-ad részeként határozták meg. A Nap és a Hold óceánokra gyakorolt gravitációs hatása, az árapály okozta súrlódás miatt a Föld tengely körüli forgási sebessége fokozatosan csökken. Az atomórákban ellenben az atomok rezgésszámához kötik a másodperc meghatározását. Ezt azonban össze kell hangolni a Föld forgásával.
A párizsi székhelyű Nemzetközi Földforgás és Referenciarendszer Szolgálat (International Earth Rotation and Reference Systems Service, IERS) nevű intézmény 1972 óta a szökőmásodpercekkel tartja kordában a Föld forgása és az atomórák által mért világidő (UTC) közötti különbséget. Tudósok szerint, ha nem szinkronizálnánk a két időt, úgy 900-1000 év múlva a csillagászati dél délután 1 óra körül következne be, ami elfogadhatatlan.
A szökőmásodperceket 1972-ben vezették be, a mostani lesz a 26. alkalom, amikor szökőmásodpercet kell hozzáadni az UTC-hez, legutóbb 2012 júniusában, azelőtt 2008 utolsó pillanatában, előtte pedig 2005 szilveszterén került erre sor.
A szökőmásodpercek kiiktatását már kezdeményezték szakértők, ám a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) nem jutott döntésre. Az Egyesült Államok például támogatja az elképzelést, Nagy-Britannia ellenzi azt.
Három éve több népszerű weboldal és szolgáltatás is megzavarodott a betoldott szökőmásodperc miatt. A Gawker amerikai médiacég oldalai például mintegy 45 percig álltak a szökőmásodperc miatt. Problémákat jelzett még a Firefox mögött álló Mozilla, a népszerű torrentoldal, a PirateBay, az üzleti közösségi oldalként működő LinkedIn, a közösségi helyzetmeghatározós Foursquare és a hírgyűjtő Reddit is.