Jön az aszteroida
Közel hat éve, 2005. december 28-án fedezték fel a 2005 YU55 jelzésű kisbolygót. Riadalomra, világvége jóslatok gyártására nincs ok, mert a felfedezését követő pontos pályaszámítások kizárták bármiféle, Földre katasztrófát jelentő esemény bekövetkeztét az elkövetkezendő évszázadban. Azonban a körülbelül 400 méter átmérőjű, sötét, gömb alakú óriás szikla éjfél körüli érkezése különleges esemény, mert eddig ilyen méretű aszteroida előre jelzett elhaladására nem került sor. (Idén februárban a mindössze másfél méteres átmérőjű 2011 CQ1 jelű kisbolygó csupán 5500 kmre haladt el a Föld mellett, ezt azonban közvetlenül az elhaladása előtt fedezték fel.)
A 2005 YU55 a holdpályán belül, a Hold átlagos távolságának nagyjából 85 százalékára közelíti meg bolygónkat. Hasonlóan közeli elhaladásra 2028-ig kell várnunk, amikor a 2001 WN5 jelű aszteroida száguld el csupán 24 8000 km-re a Földtől. A rendkívüli közelség alkalmat ad számos, földfelszínről elvégezhető megfigyelésre. A pontos mérésekkel meghatározhatják az égitest méretét és pontos alakját, forgási jellemzőit, valamint összetételét is tanulmányozhatják.
Ekkora méretű objektumok átlagosan negyedszázadonként haladnak el viszonylag közel, de korábban nem is tudtunk létezésükről – a technológia fejlődésének köszönhetjük, hogy egyáltalán tudomást szerzünk róluk. A NASA márciusi közlése szerint az aszteroida mérete és viszonylagos közelsége ellenére sem jelent veszélyt. A Földre gyakorolt gravitációs hatása szinte nem is mérhető. Sokkal nagyobb hatású lehet a 270 méterátmérőjű Apofisz kisbolygó, mely 2029-ben 37-38 ezer kilométerre közelíti meg a Földet, 2036. április tizenharmadikán pedig 1:250 ezerhez eséllyel be is csapódhat. Az Európai Űrügynökség (ESA) mindenesetre azt tervezi, hogy egy szerkezetet lő egy üstökösbe, hogy megtudja, mi történne, ha egy Föld felé tartó aszteroidával tenné ezt.
A most érkező, sok szenet tartalmazó kisbolygó felszínének fényvisszaverő képessége meglehetősen kicsi, így közeledése és távolodása idején szabad szemmel nem, csak távcsővel lesz megfigyelhető.