Itt a zöld színű üstökös

Február 24-én ér földközelbe a Lulin-üstökös, amelynek gáz- és porkibocsátása már elérte a Halley-üstökösnél észlelt anyagtermelési sebesség egy tizedét.

A Lulin-üstökös szabad szemmel is látható a zavaró fényektől mentes sötét égbolton. A kis távcsövekkel is jól megfigyelhető égitestről az elmúlt hetekben számos szép fotó készült. A Lulin-üstökös csóvájának teljes kiterjedése a napokban elérte a Jupiter átmérőjének háromszorosát, azaz mintegy 430 ezer km-t. A legtöbb asztrofotón megfigyelhető zöld szín az üstökösökben szokásos kétatomos szénmolekula (C2), illetve a cián molekulától ered.

A fényes üstököst nemcsak földi távcsövekkel, hanem a légkör zavaró hatásait kiküszöbölve űrtávcsövekkel is megfigyelik. A hirek.csillagászat.hu honlap információi szerint a NASA SOHO (Nap- és Helioszferikus Obszervatórium) SWAN (Napszél Anizotrópiák) ultraibolya teleszkópja is megfigyelte a Lulin-üstökös kiterjedt hidrogén-koronáját.

A Lulin ezekben a napokban jókora ködpamacsként szabad szemmel is megfigyelhető zavaró fényektől mentes sötét égbolton az Oroszlán csillagképben. Február 24-én mindössze 60 millió kilométerre lesz a Földtől. Derült idő esetén akár vizuálisan is érdemes nyomon követni a csóva haladását és változásait.

 

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.