Injekció kézelváltozásra

Fájdalmas műtét helyett 24 óra alatt ható injekcióval kiváltható a többnyire 35–40 éves kortól kezdődő, leginkább a férfiakat érintő, a tenyér zsugorodását előidéző betegség – a módszert a múlt héten tucatnyi kollégájának mutatta be Szabó Zsolt, a Magyar Kézsebészeti Társaság elnöke.

A Napóleon orvosáról elnevezett, Dupuytren-szindróma a tenyér bőre alatti kötőszövetes hártya megvastagodását és megrövidülését idézi elő, amely miatt az ujjak egyfajta kényszertartást vesznek fel, végül a megvastagodott és megrövidült rostszaporulat egyáltalán nem engedi kinyúlni az ujjakat.

Leggyakrabban a kisujj és a gyűrűsujj érintett, ezt követi a harmadik ujj illetve a hüvelykujj behúzódása.

A szindróma az európai populáció 3–13 százalékát érinti, az északi országokban gyakrabban fordul elő, mint Európa déli részein. A műtétet felváltó injekció egy speciális baktérium által termelt kollagenáz enzimet tartalmaz, amely a szervezetben található négyféle kollagénből kettőt „old”, így segítve a szervezetet a behúzódott, beszűkült mozgású részek ismételt normális mozgásának eléréséhez.

Az Egyesült Államokban öt éve kifejlesztett gyógyszer hatására jellemző, hogy a páciens egyik nap megkapja az injekciót a zsugorodott tenyér beteg szövetébe, másnap pedig megfelelő érzéstelenítés után, megtörténik az addig behajlított helyzetben rögzült ujjak kinyújtása, bemozgatása.

A vizsgálatok azt mutatják, hogy az injekció szövődménymentesen, jó eredményekkel váltja ki a műtéteket. Az elváltozás kialakulásában a vizsgálatok szerint nem játszik szerepet a fizikai munka, vagy akár az alkohol hatása.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.