Ilyen a sarki fény az űrből

Több mint 12 ezer fényképpel érkezett haza a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) Alexander Gerst. Az Európai Űrügynökség (ESA) asztronautája hat hónapot töltött az ISS fedélzetén, eközben folyamatosan fotózta a Földet.

A fotókból készített time-lapse videó elkészítésének módja is különleges: ultranagy felbontású képeket lőtt a Föld körül keringő kutatóállomás ablakaiból, az ezekből készített videó 4K felbontásban is letölthető. A felvételeken gyönyörűen látszik nemcsak a sarki fény, hanem a bolygónkat borító felhőrendszerek, villámok, a Tejút, a csillagképek, a nagyvárosok éjjeli fényei, továbbá légkörünk vékony rétege. Bónuszként több űreszköz dokkolását is megörökítette, és néha az űrállomás forgó napvitorlái is áthaladnak a felvételen.

Gerst "Blue dot", avagy "Kék pötty" küldetése májusban kezdődött, a német űrhajós egy orosz Szojuz kapszulával utazott az űrállomásra - Maxim Viktorovics Szurajev orosz és Gregory Reid Wiseman amerikai asztronauta társaságban. Gerst novemberben tért vissza a Földre; féléves missziója során a geofizikus-vulkanológus végzettségű szakember többek között fizikai, biológiai, radiológiai és és pszichológiai kísérleteket végzett. Ezen kívül részt vett egy űrsétán, miközben összesen hat teherűrhajó dokkolásának levezénylésében is segédkezett.

NOLBLOG
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.