Ilyen a sarki fény az űrből
Több mint 12 ezer fényképpel érkezett haza a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) Alexander Gerst. Az Európai Űrügynökség (ESA) asztronautája hat hónapot töltött az ISS fedélzetén, eközben folyamatosan fotózta a Földet.
A fotókból készített time-lapse videó elkészítésének módja is különleges: ultranagy felbontású képeket lőtt a Föld körül keringő kutatóállomás ablakaiból, az ezekből készített videó 4K felbontásban is letölthető. A felvételeken gyönyörűen látszik nemcsak a sarki fény, hanem a bolygónkat borító felhőrendszerek, villámok, a Tejút, a csillagképek, a nagyvárosok éjjeli fényei, továbbá légkörünk vékony rétege. Bónuszként több űreszköz dokkolását is megörökítette, és néha az űrállomás forgó napvitorlái is áthaladnak a felvételen.
Gerst "Blue dot", avagy "Kék pötty" küldetése májusban kezdődött, a német űrhajós egy orosz Szojuz kapszulával utazott az űrállomásra - Maxim Viktorovics Szurajev orosz és Gregory Reid Wiseman amerikai asztronauta társaságban. Gerst novemberben tért vissza a Földre; féléves missziója során a geofizikus-vulkanológus végzettségű szakember többek között fizikai, biológiai, radiológiai és és pszichológiai kísérleteket végzett. Ezen kívül részt vett egy űrsétán, miközben összesen hat teherűrhajó dokkolásának levezénylésében is segédkezett.