Hatalmas előrelépés a cukorbetegség gyógyításában
Az 1-es típusú cukorbetegség gyermekkorban kezdődik. Ma még nem ismert pontosan a cukorbetegség kialakulásának mechanizmusa, de egyes vírusok, és örökletes tényezők is szerepet játszhatnak ebben.
E potenciálisan halálos betegség ellen 23 évvel ezelőtt vette fel a küzdelmet Doug Melton, a Harvard Egyetem professzora – akkor diagnosztizálták ezt a betegséget a fiánál. A később született lányánál ugyanezt a betegséget állapították meg.
Az amerikai kutató őssejt-technológiával egy tökéletes koktél segítségével embrionális őssejtekből béta-sejteket állított elő. Ezek a laborban gyártott sejtek egerekben több hónapokon át termelték az inzulint. Ugyanakkor, amikor kísérleti személyekbe ültették be ezeket a sejteket, a szervezet azonnal megindította a támadást és elpusztította azokat. Azaz, további kutatások kellenek, mire a műsejteket a gyógyításban is alkalmazhatják. A módszer azonban majdan megoldást jelenthet azoknak a cukorbetegeknek, akik ma injekcióval pótolják az inzulint.
Magyarországon nagyjából minden 1500 gyermek közül egy cukorbeteg, és évente hozzávetőleg 200-250 gyermekről ismerik fel, hogy cukorbeteg.