Három percre vagyunk az ítélet napjától
Az óra most 11 óra 57 percet mutat. Legutóbb három évvel ezelőtt, 2012 januárjában módosítottak, akkor egy percet tekertek előre. 2007-ben emelték a világot fenyegető veszélyek közé a klímaváltozást, a lépést azzal indokolták, hogy olyan drasztikusan nőtt a légköri szén-dioxid mennyisége, hogy az is a bolygó létét veszélyeztető tényező lett. Legutóbb 1984-ben voltunk három perce a világvégétől, míg a legborúsabb jövőképet 1953-ban fogalmazták meg, hiszen akkor mindössze két percre jártunk a pusztulástól. Abban az évben robbantották fel az első hidrogénbombát.
A jelenleg 17 Nobel-díjast is soraiban tudó szervezet – amelynek alapító között volt Einstein mellett Szilárd Leó és Teller Ede is – tudósai tegnapi nemzetközi sajtótájékoztatójukon arra hívták fel a figyelmet, hogy valóban az utolsó perceket éljük, de még van arra esélyünk, hogy elhárítsuk a katasztrófát. A kutatók azt is elismerik, hogy szerencsére eddig nem következett be atomkatasztrófa – miközben a világban ma is legalább 16300 nukleáris robbanófej van.
Más kutatók azonban nem ennyire pesszimisták. Michael Oppenheimer, a földtudományok és a nemzetközi kapcsolatok kutatója, a Princeton Egyetem professzora ezt írta az MTI által idézett e-mailjében: „Úgy vélem, az emberiség átevickél a klímaváltozás válságán, ahogy már kilábalt az atomfegyverkezés veszedelméből is: nemzetközi együttműködéssel és helyi politikával korlátozta a kockázatait."