Hamarosan munkába áll az első kozmikus üvegházgáz-ellenőr

Elsősorban a fejlődő országok üvegházgáz-kibocsátását fogja szemmel tartani az a japán fejlesztésű műhold, amelyet a napokban lőttek fel Föld körüli pályájára. Az Ibuki – melynek neve magyarul levegőt, leheletet jelent – a maga nemében egyedülállónak számít, ugyanis ez az emberiség első, kifejezetten a klímakutatás szolgálatában álló űrszondája.

A 660 kilométeres magasságban keringő Ibuki bolygónk szinte teljes felületéről, közel 56 ezer különböző földfelszíni pontról kap majd emissziós adatokat. Ez egyes szakértők szerint jelentősen hozzájárulhat a globális légköri folyamatok jobb megismeréséhez, hiszen a tudósok eddig ennél jóval kevesebb, mindössze 282 hely szén-dioxid- és metánkoncentrációjából vontak le következtetéseket. Az új műhold egyik legfontosabb feladata a meglehetősen kevés információt szolgáltató fejlődő országok kibocsátási értékeinek feltérképezése lesz.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Az Ibukit tervezői két speciális szenzorral is felszerelték: az egyikkel a földfelszínről és az atmoszférából visszaverődő infravörös sugarakat, a másik segítségével pedig a légkör aeroszol-tartalmát fogja mérni. A klímakutató szatellit küldetése várhatóan öt évig tart majd.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.