Greenpeace: Stop a mohi atomerőműnek
Az akció apropója a ma délutáni magyar közmeghallgatás, amely során a szlovákiai Mohi atomerőmű tervezett 3 és 4 blokkjaihoz tartozó környezetvédelmi hatásokat vizsgálják. A zöldek szerint a hatásvizsgálat formai okokból, a hatástanulmány tartalmi okokból sem felel meg az alapvető kritériumoknak, ezért az egész vizsgálati folyamat újraindítását követelik.
Mivel egy esetleges szerencsétlenségből származó szennyezés a környező országokat is érintené, így nemcsak a szlovák, de a magyar és az osztrák lakosságnak is lehetősége van véleményezni az építési terveket. A mai magyar közmeghallgatás előtt már szeptember 18-án Pozsonyban, és 25-én Bécsben szerveztek nyilvános fórumokat, ahol a lakosság és a civil szervezetek által feltett főbb kérdésekre a beruházó nem adott megfelelő mélységű válaszokat. Alapvető hiányosságnak bizonyult a hűtővízigény kielégítésére a Garam folyóra tervezett víztározó finanszírozási kérdéseinek és környezeti hatásainak tisztázása, hiszen a közmeghallgatások tapasztalata, hogy az atomerőmű beruházója szívesen áthárítaná ennek költségeit a szlovák államra. A eddigi tartott nyilvános fórumokból az is kiderült, hogy a nagy sugárzású radioaktív hulladékok végleges tárolása sem megoldott, sőt még a kis és közepes radioaktivitású hulladék tárolására szolgáló létesítmény átadási határideje is folyamatosan csúszik.
A Greenpeace aggályosnak tartja továbbá a beruházó, Slovenske Elektrarne (SE) a szlovák minisztériumnak küldött meghallgatásokkal kapcsolatos dokumentumát, amely miatt megkérdőjeleződik a hatásvizsgálati eljárás függetlensége. Ebből kiderül, az építtető cég elvárása, hogy a szlovákiai közmeghallgatás a "lehető legalacsonyabb média- és közfigyelmet" kell kapja, továbbá, hogy "el kell kerülni az antinukleáris feszültségkeltést", illetve, hogy "a bécsi közmeghallgatást meg kell akadályozni".
A Greenpeace azt is nehezményezi, hogy csak a szlovák területekkel kapcsolatban készült környezetvédelmi hatásvizsgálat, noha az atomerőmű hatásterülete egy 50 km sugarú kör, amelybe Magyarországon fekvő települések is beletartoznak. „A földrengésveszélyes zónába tervezett atomerőművel kapcsolatban a két legsúlyosabb probléma, hogy a tervben nem szerepel egy, a szennyezés szabadba jutását és a reaktorok védelmét is szolgáló konténment, illetve a lehetséges magyarországi hatások vizsgálata elmaradt. A jelenleg zajló hatásvizsgálati eljárás is számos formai és tartalmi sebből vérzik, ezért annak mielőbbi leállítását követeljük. Egy új tanulmányon alapuló független vizsgálatra van szükség, mely Magyarország érintett területeire is kiterjed. " - tájékoztatta lapunkat Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse.